RAMOWE WYTYCZNE do projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowanie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych

 

„Ramowe wytyczne […]” to zestaw narzędzi (w wersji elektronicznej) zapewniających wsparcie dla pracodawców w dostosowaniu warunków pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a poprzez to w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami.

 

Adresaci:

- pracodawcy

- projektanci

- architekci

- doradcy zawodowi.

 

Zestaw narzedzi składa się z:

  1. Poradnika "Projektowanie obiektów, pomieszczeń oraz przystosowanie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych – ramowe wytyczne”  - zbiór wytycznych oraz zaleceń w jaki sposób kształtować środowisko pracy z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami

  2. Publikacji "Przystosowanie obiektów, pomieszczeń oraz stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach - dobre praktyki" – uzupełnienie poradnika, zawierające przykłady rozwiązań problemów jakie mogą wystąpić w miejscu pracy wraz ze wskazaniem efektu jego oddziaływania na pracownika niepełnosprawnego oraz pozostałych pracowników

  3. Listy kontrolnej do oceny ergonomicznej stanowiska pracy osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności  - narzędzie ułatwiające przeprowadzenie ekspertyz w przedsiębiorstwach w zakresie oceny ergonomicznej stanowiska pracy osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Lista kontrolna obejmuje następujące zagadnienia:
    1. ocenę przystosowania architektonicznego obiektów i pomieszczeń pracy,
    2. ocenę materialnego środowiska pracy (akustyka, oświetlenie, bezpieczeństwo maszyn itp.),
    3. ocenę stanowiska pracy w aspekcie wymagań psychofizycznych,
    4. ocenę dopasowania przestrzennego stanowiska pracy do wymiarów antropometrycznych pracownika.

  4. Animacji komputerowej  - wizualizacja stanu budynków, pomieszczeń i stanowisk pracy przed ich dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz prezentacja przykładów działań niezbędnych do podjęcia, aby je dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (opracowana na podstawie wizyt w przedsiębiorstwach)

  5. Program komputerowy wspomagający projektowanie, ocenę ergonomiczną i dostosowanie stanowisk pracy – program umożliwia m.in.:

-        wyznaczenie przestrzeni pracy rąk i widzenia,

-        wyznaczenia limitów zakresów kątowych dla pozycji roboczej,

-        personalizację, czyli dostosowanie wybranych parametrów, takich jak np. długość kończyn, do konkretnych osób,

-        wizualizację wyników z wykorzystaniem trójwymiarowej grafiki komputerowej,

-        eksportowanie wyników do pliku zapisywanego w formacie rozpoznawanym przez popularne programy typu CAD (wykorzystywane przy projektowaniu stanowisk pracy).

  1. 200 charakterystyk zawodów - aktualizacja i rozwinięcie charakterystyk zawodów wg obowiązującej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności, publikowanych na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Każda charakterystyka zawiera:

-        informacje ogólne o zawodzie,

-        wymagania pracy w zawodzie,

-        informacje na temat możliwości zatrudnienia w zawodzie osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności,

-        informacje na temat przystosowania środowiska (warunków) pracy do potrzeb i możliwości tych osób.