Warsztaty dotyczące oceny obciążenia i ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych

Zapraszamy do udziału w zajęciach warsztatowych dotyczących metod oceny obciążenia i ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych związanych z pracą. Podczas zajęć szczególna uwaga poświęcona będzie ocenie ryzyka z zastosowaniem, opracowanego w CIOP-PIB, programu komputerowego INTEGRON. Na podstawie zmiennych opisujących pozycję ciała i wywieraną siłę, program dostarcza oceny obciążenia i ryzyka rozwoju dolegliwości oraz rekomenduje zmiany tak, aby zredukować obciążenie występujące podczas najbardziej obciążających czynności pracy. Zajęcia warsztatowe odbędą się 14 czerwca 2022 r. w Warszawie

Więcej w wersji desktopLiniaLinia

Międzynarodowa Konferencja Zwalczania Hałasu Noise Control 2022

Informujemy, że zgłoszenia do udziału w XIX Międzynarodowej Konferencji Zwalczania Hałasu Noise Control 2022 przyjmujemy tylko do 31 maja 2022 r. Konferencja jest adresowana do osób zajmujących się problematyką zwalczania hałasu i drgań mechanicznych w badaniach i pracach rozwojowych, szkoleniach, zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy, ochronie środowiska pracy i środowiska naturalnego. W programie zaplanowano nie tylko sesje naukowe, ale także sesje praktyczne, oparte na wymianie dobrych praktyk. Konferencja odbędzie się 26-29 czerwca 2022 r. w Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim.

WięcejLiniaLinia

Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy 2022

Przypominamy, że do 31 lipca 2022 r. można zgłaszać wnioski do Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy organizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Opracowania mogą dotyczyć trzech kategorii:
Kategoria A – rozwiązania techniczne i technologiczne ograniczające zagrożenia dla człowieka w środowisku pracy;
Kategoria B – prace naukowo-badawcze związane z poprawą bezpieczeństwa i warunków pracy;
Kategoria C – przedsięwzięcia z zakresu organizacji pracy, edukacji i popularyzacji bezpieczeństwa pracy.
Wnioski konkursowe należy zgłaszać online za pośrednictwem aplikacji w portalu CIOP-PIB.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Konkurs dla dzieci „Pierwsza pomoc – moja supermoc”

„Pierwsza pomoc – moja supermoc”– to hasło tegorocznego konkursu plastycznego organizowanego dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs ma na celu kształtowanie u dzieci i młodzieży właściwej postawy i reakcji w sytuacji, w której potrzebna jest pierwsza pomoc. Ponieważ przekazywanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy jest bardzo potrzebne, zachęcamy szkoły do poruszenia tego ważnego tematu i zaproszenia uczniów do udziału w konkursie. Więcej informacji na temat konkursu pojawi się wkrótce na stronie w portalu CIOP-PIB.

Więcej w wersji desktopLiniaLinia

Serwis „bhp w pracy platformowej”

W portalu CIOP-PIB udostępniono serwis poświęcony pracy platformowej. Można w nim znaleźć charakterystykę czynników, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo i higienę pracy platformowej, a także propozycje działań, które służą ograniczaniu ryzyka zawodowego w tej formie pracy i są skierowane do przedstawicieli platform internetowych. W serwisie podano także przykłady działań realizowanych przez niektóre platformy i mających pozytywny wpływ na bhp.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Wpływ mikroklimatu chłodnego i zimnego na organizm pracownika

Przedstawiamy krótki film na temat projektu prowadzonego przez Pracownię Obciążeń Termicznych CIOP-PIB, poświęconego wpływowi mikroklimatu chłodnego i zimnego na odpowiedzi fizjologiczne pracownika podczas wykonywania prac manualnych. Do współpracy w zakresie obciążenia termicznego człowieka pracownia zaprasza przedsiębiorstwa i jednostki naukowo-badawcze. Informacje na temat prac realizowanych w Pracowni można śledzić także poprzez jej profil w portalu Facebook.

film
profil w portalu Facebook

Badania rynku środków ochrony indywidualnej

Istnieje możliwość zakupu suplementu do raportu z badania rynku środków ochrony indywidualnej (ŚOI) układu oddechowego, oczu, twarzy, głowy i słuchu oraz masek medycznych. Suplement zawiera informacje na temat kierunków rozwoju rynku ŚOI i masek medycznych, prognozowanej sytuacji dostawców, łańcucha dostaw, konkurencji oraz barier wejścia na rynek. Materiał jest przeznaczony dla producentów i dystrybutorów, zainteresowanych wejściem na rynek tych produktów. Przypominamy, że ogólny raport z badań rynku ŚOI i masek medycznych jest udostępniony bezpłatnie na stronie w portalu CIOP-PIB.

Więcej w wersji desktopLiniaLinia

Zaproszenie do Forum Liderów Bezpiecznej Pracy

Przedsiębiorstwa, które priorytetowo traktują kwestie związane z bezpieczeństwem i zdrowiem pracowników oraz pragną uczestniczyć w projektach badawczych prowadzonych przez CIOP-PIB, zapraszamy do udziału w Forum Liderów Bezpiecznej Pracy. Forum ma na celu wzmacnianie współpracy między nauką i przemysłem oraz upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki z zakresu bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i życia pracowników. Stanowi też płaszczyznę bezpośrednich kontaktów między członkami Forum Liderów, które służą wymianie doświadczeń przy merytorycznym wsparciu Instytutu. Obecnie Forum zrzesza 164 firmy i instytucje. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2022 r.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Srebrny medal za samonaprawiające się podeszwy obuwia ochronnego

Podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji (11-12 maja 2022 r.) srebrny medal otrzymały samonaprawiające się podeszwy obuwia ochronnego, w których wykorzystano materiał polimerowy o właściwościach samonaprawiających. W przypadku mikrouszkodzenia podeszwy obuwia, mikrokapsułka rozpada się, uwalniając substancję regenerującą, która w wyniku polimeryzacji „zabliźnia” pęknięcie. Zastosowanie tej innowacji umożliwi wydłużenie czasu używania obuwia i wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracy. Rozwiązanie zostało opracowane przez naukowców z Zakładu Ochron Osobistych CIOP-PIB w Łodzi i z Politechniki Łódzkiej oraz spółkę LMG z Grudziądza.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Nagroda R&D Impact 2022 dla Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego

Miło nam poinformować, że CIOP-PIB został nagrodzony za pozytywny wpływ na podnoszenie jakości ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii przez prowadzone badania naukowe, prace rozwojowe, a także aktywne poszerzanie świadomości pracodawców i pracowników w zakresie bezpiecznych rozwiązań stosowanych w środowisku pracy i właściwych wzorców zachowań.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Wykorzystanie dronów do monitorowania zagrożeń związanych z emisją szkodliwych substancji

W CIOP-PIB przygotowano materiały informacyjne dotyczące możliwości wykorzystania dronów do wspomagania monitorowania pracowników i mieszkańców na obszarach zagrożonych emisją szkodliwych substancji. W szczególności uwzględniono oddziaływanie szkodliwych substancji lotnych uwalnianych w sposób niekontrolowany, które dotyczy składowania i transportu paliw płynnych oraz lotnych.

WięcejLinia

Maskowanie dźwięków mowy oraz kształtowanie pola akustycznego w pomieszczeniach biurowych

W CIOP-PIB przeprowadzono badania maskowania dźwięków mowy oraz technicznych środków kształtowania pola akustycznego w biurowych pomieszczeniach wielkoprzestrzennych. Badania pokazały m.in., że skutecznymi dźwiękami maskującymi dźwięki mowy są dźwięki o widmie szumu różowego (63-8000 Hz). Niezbędny poziom dźwięków maskujących wynosi ok. 30–35 dB. Taki poziom nie spowoduje przekroczenia poziomów dopuszczanych hałasu w pomieszczeniu oraz na stanowiskach pracy. Więcej informacji w materiale informacyjnym CIOP-PIB.

WięcejLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl