Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Cyberprzemoc, stała się jednym z najpoważniejszych problemów społecznych ery cyfrowej. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnych, przestrzeń internetowa zyskała na znaczeniu jako miejsce interakcji międzyludzkich, ale także jako arena dla działań agresywnych. Pracownicy są narażeni na skutki cyberprzemocy, która przekracza granice tradycyjnych przestrzeni społecznych, przenikając do środowisk zawodowych, szkolnych a nawet rodzinnych. Z uwagi na anonimowość sprawców oraz trwałość działań jest wyjątkowo trudna do zwalczania.
W wydawnictwie omówiono czynniki obciążające w pracy umysłowej (obciążenie psychiczne i obciążenie o charakterze statycznym), a także przedstawiono sposoby dbania o zdrowie zarówno w pracy, jak i po pracy (np. organizacja przestrzenna stanowiska pracy z komputerem, relacje ze współpracownikami, monitorowanie poziomu stresu, organizacja czasu pracy i aktywność fizyczna w czasie pracy i po pracy, sen)
W wydawnictwie przedstawiono metodykę badań oraz konstrukcję elementów odzieżowych, zawierających repelenty odstraszające kleszcze oraz sposoby ich implementacji do odzieży ochronnej. Przedstawione rozwiązania konstrukcyjne mają charakter uniwersalny – umożliwiają mocowanie elementów odstraszających kleszcze do każdego rodzaju konstrukcji odzieży – a opracowana metodyka badań umożliwia obiektywną weryfikację skuteczności działania dostępnych na rynku urządzeń oraz modeli odzieży chroniących przed ugryzieniem przez kleszcze.
Celem wydawnictwa jest pomoc we wdrażaniu działań związanych z profilaktyką dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, które od wielu lat są powszechnym problemem w osób pracujących, w szczególności w grupie osób używających w swojej pracy komputera. Zawarte w nim informacje mogą zostać wykorzystane w celu kształtowania w firmach programów interwencji profilaktycznej, ukierunkowanej na zapobieganie dolegliwościom mięśniowo-szkieletowym swoich pracowników.
W wydawnictwie zawarto podstawowe informacje dotyczące ochrony układu oddechowego przed aerozolami zawierającymi nanocząstki, w tym zalecenia odnoszące się do prawidłowych: doboru, dopasowania i użytkowania takiego sprzętu.
Poradnik jest adresowany do osób pracujących z komputerami – zarówno tabletami i notebookami, czyli urządzeniami przenośnymi, jak i na stanowiskach pracy z jednym i wieloma monitorami. Zawarto w nim informacje dotyczące wymagań jakie powinny spełniać ergonomiczne stanowiska pracy oraz zasad korzystania z urządzeń przenośnych...
Pozycja dostępna cyfrowo (PDF)
Charakterystyki zagrożeń elektromagnetycznych przy typowych urządzeniach techniki wojskowej. Katalog praktycznych przykładów.
J. Kieliszek, J. Sobiech, R. Puta
Diatermie chirurgiczne.
Ocena i ograniczanie zagrożeń elektromagnetycznych. Poradnik.
J. Karpowicz, K. Gryz, P. Zradziński
Chemia, pyły,
zagrożenia biologiczne
Ergonomia
Hałas i drgania,
zagrożenia mechaniczne
Oświetlenie, bioelektromagnetyka
Poważne awarie przemysłowe
Psychologia
Środki ochrony indywidualnej
Zarządzanie bezpieczeństwem
Inne
Książki - przekrojowe, monograficzne
Książki - Open Access
Zakupu pozycji odpłatnych można dokonać w kancelarii Instytutu. Zamówienia można składać:
Bezpieczeństwo Pracy – Nauka
i Praktyka
Miesięcznik, który prezentuje naukowe podstawy rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony człowieka w środowisku pracy.
Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy
Wydawnictwo Międzyresortowej Komisji do spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, wydawane od 1985 r.