Aplikacja komputerowa Dźwięki i kierunki

 

Aplikacja komputerowa Dźwięki i kierunki to narzędzie dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, pomocne w przygotowaniu się do funkcjonowania w nieznanym środowisku lub do spotkania z nową sytuacją (np. dźwięki z  pomieszczenia mieszkalnego, biura,  dużego budynku, ulicy, komunikacji publicznej).
Aplikacja zawiera zbiór dźwięków oraz 6 ćwiczeń z zakresu rozpoznawania kierunku docierania dźwięku.
Aplikacja jest przeznaczona do uruchamiania na komputerach z systemem operacyjnym Windows. Obsługa aplikacji jest możliwa za pomocą klawiatury (nie jest wymagane używanie myszki). Interfejs aplikacji został przygotowany z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością narządu wzroku - treści komunikatów i poleceń mogą być odczytywane przez czytnik ekranu (screen reader).

 

  Materiały informacyjne:

Szczegółowe informacje na temat aplikacji komputerowej „Dźwięki i kierunki” są dostępne w wersji graficznej info_dzwieki_i_kierunki-wersja_graficzna.pdf  oraz w kontrastowej wersji tekstowej info_dzwieki_i_kierunki-wersja_tekstowa.pdf  .
Materiały zawierają opis podstawowych cech aplikacji oraz informacje, z którymi należy się zapoznać przed jej pobraniem i uruchomieniem, m.in. na temat ograniczeń związanych z korzystaniem z aplikacji.

 

  Pobieranie i uruchamianie:

Po zapoznaniu się z WAŻNYMI INFORMACJAMI (udostępnionymi na tej stronie i zamieszczonymi w materiałach informacyjnych), można pobrać aplikację: dzwieki_i_kierunki.zip  .
Po pobraniu na dysk komputera pliku dzwieki_i_kierunki.zip z aplikacją należy wyodrębnić jego zawartość, a następnie uruchomić plik „dzwieki_i_kierunki.exe”.

 

  Informacja zwrotna:

Zapraszamy wszystkich użytkowników do podzielenia się opinią na temat aplikacji - szczegółowe pytania zamieszczono w pliku ANKIETA_OCENY_APLIKACJI_dzwieki_i_kierunki.docx.
Wypełnioną ankietę, a także wszystkie inne uwagi i opinie na temat aplikacji prosimy przesłać na adres: rmlynski@ciop.pl.

 

  Dodatkowe informacje:

Aplikacja została opracowana na podstawie wyników V etapu programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, finansowanego w zakresie zadań służb państwowych ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Zadanie 2.SP.04 pt. „Opracowanie zestawu ćwiczeń dźwiękowych przeznaczonego do rozwijania
możliwości percepcji dźwięków występujących w środowisku akustycznym przez osoby
z niepełnosprawnością narządu wzroku”.

Koordynator programu: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

 

 
0
0
0
2
6
4
3
6