Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych
28 KWIETNIA 2025 r.

 

 

 

Materiały do pobrania

 

 

Hasłem obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w 2025 roku jest:

 

Cyfryzacja i sztuczna inteligencja – nowa era pracy

 

28 kwietnia 2025 roku obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Tegoroczne hasło podkreśla wpływ cyfryzacji i sztucznej inteligencji (AI) na warunki pracy i bezpieczeństwo pracowników. Nowoczesne technologie rewolucjonizują sposób wykonywania zadań, niosąc ze sobą zarówno nowe możliwości, jak i wyzwania dla świata bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Jak technologia zmienia świat pracy?

 

Takie nowoczesne rozwiązania, jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, roboty wspomagające, egzoszkielety, Internet rzeczy (IoT), bezzałogowe statki powietrzne (UAV) czy rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, już teraz zmieniają oblicze wielu branż. Praca hybrydowa, telepraca oraz platformy cyfrowe stają się coraz popularniejsze, otwierając nowe perspektywy, ale jednocześnie stawiając przed pracodawcami i pracownikami istotne pytania dotyczące ergonomii, higieny pracy oraz bezpieczeństwa.

 

Bezpieczna cyfrowa transformacja

 

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) w tegorocznej kampanii analizuje, jak cyfrowa rewolucja wpływa na bezpieczeństwo i zdrowie w miejscu pracy oraz, jakie kroki mogą podjąć rządy, pracodawcy i pracownicy, aby minimalizować zagrożenia i maksymalizować korzyści. W ramach obchodów MOP przygotowuje raport dotyczący zagrożeń oraz wdrażania bezpiecznych praktyk w cyfrowym świecie pracy.

 

Cyberprzemoc

 

Jednym z coraz poważniejszych zagrożeń w środowisku pracy ery cyfrowej stała się cyberprzemoc. Narzędzia online, które ułatwiają codzienną komunikację i współpracę, mogą być niestety wykorzystywane do nękania, wykluczania i ośmieszania, pogarszając na atmosferę i obniżając efektywność pracy. Tego rodzaju przemoc często nie kończy się wraz z wylogowaniem – jej skutki przenikają do życia prywatnego, wpływają na dobrostan psychiczny pracowników.

W kwietniu br. CIOP-PIB opublikował raport pt. Cyberprzemoc w pracy, w którym omówiono mechanizmy tego zjawiska oraz jego konsekwencje – zarówno indywidualne, jak i społeczne. W raporcie przedstawiono również skuteczne strategie zapobiegania cyberprzemocy oraz przykłady działań interwencyjnych

 

 

Włącz się w obchody!

 

Zachęcamy wszystkie organizacje, instytucje i przedsiębiorstwa do aktywnego włączenia się w obchody święta. Organizacja spotkań, webinarów, warsztatów czy kampanii informacyjnych to doskonała okazja do podkreślenia roli bezpieczeństwa i zdrowia w cyfrowej erze pracy. Takie wydarzenia pomogą wspólnie kształtować przyszłość, w której nowe technologie wspierają bezpieczne i zdrowe warunki pracy.

 

Webinar: „Cyberprzemoc w pracy – cyfrowa rzeczywistość, realne zagrożenie”

 

Zapraszamy na Webinar, podczas którego uczestnicy przyjrzą się zjawisku cyberprzemocy w pracy z różnych perspektyw – psychologicznej, prawnej oraz praktycznej. Omówione zostaną również najnowsze dane z raportu CIOP-PIB pt. „Cyberprzemoc w pracy”, którego premiera odbędzie się podczas wydarzenia.

10 kwietnia 2025 r., godz. 10:00–11:30

Udział bezpłatny

 

 

Inne wydarzenia

 

 

Materiały przygotowane przez zespół CIOP-PIB dotyczące bhp w kontekście cyfryzacji i sztucznej inteligencji:

 

Materiały Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy:

 

Źródła informacji:

 

Kontakt: dorota.pieta@ciop.pl