Seminarium „Rola służby BHP w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa w pracy” w Rzeszowie

Zapraszamy na seminarium pt. „Rola służby BHP w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa w pracy”, które odbędzie się 9 grudnia 2022 r. w Rzeszowie. Seminarium jest organizowane przez Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Oddział w Rzeszowie i wpisuje się w kampanię Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego pn. „Mikrofirma - Maxi BHP”. Celem kampanii jest promowanie bezpieczeństwa pracy oraz budowanie kultury bezpieczeństwa w mikroprzedsiębiorstwach. Udział w seminarium jest bezpłatny. Zgłoszenia są przyjmowane do 25 listopada 2022 r.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Ocena ryzyka zawodowego w małych i mikroprzedsiębiostwach

Zgodnie z prawem ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowa, a każdy pracodawca jest odpowiedzialny za jej przeprowadzanie, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników. Ocena ryzyka zawodowego jest uważnym przyjrzeniem się wykonywanej pracy oraz miejscu, w którym jest ona wykonywana i ustaleniem, które czynniki mogą stanowić zagrożenie lub mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pracowników, a następnie – stwierdzeniem, czy ryzyko związane z oddziaływaniem tych czynników jest dopuszczalne. Więcej informacji na temat oceny ryzyka zawodowego w małych i mikroprzedsiębiorstwach można znaleźć na stronie kampanii „Mikrofirma – MAXI BHP”.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Postać naczyniowo-nerwowa zespołu wibracyjnego

Drgania mechaniczne są w wielu przypadkach niezbędnym elementem procesów technologicznych. Niestety, mogą wywierać negatywny wpływ na zdrowie pracownika i prowadzić do rozwoju chorób, w tym zespołu wibracyjnego. Najczęściej spotykaną postacią zespołu wibracyjnego jest postać naczyniowo-nerwowa. Tylko wczesne wykrycie związanych z nią nieprawidłowości może zapobiec rozwojowi nieodwracalnych zmian będących przyczyną znacznego obniżenia zdolności do pracy, a nawet niepełnosprawności pracownika. Dlatego bardzo ważne jest monitorowanie środowiska pracy i uświadamianie pracowników na temat pierwszych symptomów choroby oraz samoobserwacji. Polecamy broszurę przygotowaną w CIOP-PIB, w której przedstawiono informacje na temat objawów, diagnostyki i profilaktyki tej choroby.

pdfLinia

Poprawne umieszczanie wkładek przeciwhałasowych

Jedynie właściwe stosowanie ochronników słuchu może skutecznie chronić słuch ich użytkowników. Niestety, pracownicy bardzo często nie przykładają należytej wagi do poprawnego zakładania ochronników słuchu (szczególnie wkładek przeciwhałasowych) lub też nie mają odpowiedniej wiedzy w tym zakresie. Istotne jest zatem, aby pracownicy przechodzili stosowne szkolenia, zanim zaczną używać wkładek przeciwhałasowych. Ważne jest także, aby odpowiednie służby w przedsiębiorstwie regularnie kontrolowały czy wkładki są poprawnie zakładane.

pdfLinia

Wykorzystanie potencjału osób z niepełnosprawnościami w miejscu pracy

Przedstawiamy aplikację i materiały informacyjne zawierające zalecenia dla pracodawców, jak wspierać w miejscu pracy osoby z niepełnosprawnościami, aby jak najlepiej wykorzystać ich potencjał. Zawierają one informacje, co można zrobić dla pracownika z niepełnosprawnością, jak zorganizować jego stanowisko pracy, a także – jak przygotować zespół do pracy z pracownikiem z niepełnosprawnością.  

Aplikacja mobilna „PONTI” - dostępna bezpłatnie w sklepach: Google Play oraz App Store
Materiały informacyjne (pdf)

Karty Liderów Bezpiecznej Pracy 2022

W tym roku zostało przyznanych łącznie 28 Kart Liderów Bezpiecznej Pracy (zielonych, srebrnych i złotych) oraz 6 nominacji na nowych członków Forum Liderów Bezpiecznej Pracy. Do Forum Liderów należy obecnie 171 przedsiębiorstw, które mogą być stawiane za przykład w kwestiach związanych z kulturą bezpiecznej pracy. Nominacje i Karty Liderów zostały wręczone podczas konferencji Forum Liderów Bezpiecznej Pracy 22 listopada br. w Białymstoku.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Plakaty nagrodzone w Konkursie na plakat bezpieczeństwa pracy pn. „Komunikacja”

Jury 31. edycji Konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pn. „Komunikacja” wybierało spośród rekordowej liczby 500 plakatów, które napłynęły w tym roku na konkurs. Wyłoniono 3 nagrody główne i 5 wyróżnień, a 50 plakatów zakwalifikowało się na wystawę pokonkursową. Nagrodzone i wyróżnione plakaty można obejrzeć na stronie internetowej konkursu. Wystawę pokonkursową będzie można zwiedzać od 1 grudnia br. w siedzibie CIOP-PIB w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 16.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Finał 6. edycji konkursu fotograficznego i filmowego O!ZNAKI PRACY.

Dobiegła końca tegoroczna edycja konkursu fotograficznego i filmowego O!ZNAKI PRACY pod hasłem: „Szczęśliwi pracy nie liczą”. Do 14 listopada br. członkowie jury oraz uczestnicy konkursu oceniali w sumie prawie 600 prac konkursowych: 291 zdjęć pojedynczych, 25 filmów oraz 40 cykli zdjęć. Wyłoniono laureatów Grand Prix oraz po 3 wyróżnienia w kategorii fotografia oraz film i multimedia. W obu kategoriach przyznano także nagrody specjalne uczestników konkursu, partnerów konkursu oraz nagrody AI (za najlepsze oddanie tegorocznego hasła konkursu). Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystego zakończenia konkursu połączonego z wernisażem wystawy fotografii oraz pokazem filmów, który odbędzie się 2 grudnia br. w Pałacyku Konopackiego przy ul Strzeleckiej 11/13 w Warszawie. Szczegóły już wkrótce na stronie oznakipracy.ciop.pl

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Możliwości wykorzystania systemów wspomagania rehabilitacji i zarządzania telerehabilitacją

Zasadniczym celem rehabilitacji osób z ograniczonym zakresem ruchu kończyn górnych, wynikającym z uszkodzeń mózgu, jest ponowna nauka zdolności manualnych. W tradycyjnym podejściu do rehabilitacji nie wykorzystuje się w pełni potencjału procesów neuroplastyczności mózgu, a stopień dopasowania metod rehabilitacji do indywidualnych potrzeb pacjentów jest na niskim poziomie. Te deficyty mogą być skorygowane dzięki wykorzystaniu technologii rzeczywistości wirtualnej. Umożliwia ona stworzenie ćwiczeń angażujących motywacje pacjenta z uwzględnieniem wybranych procesów poznawczych i specyficznego zakresu ruchów kończyn. Rzeczywistość wirtualna wykorzystuje różnorodne formy: od prostych gier komputerowych po wielomodalną stymulację z wykorzystaniem immersyjnej rzeczywistości wirtualnej.

pdfLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl