Przypominamy, że dn. 15 stycznia 2025 r. upływa termin przekazania pisemnej informacji o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym za rok 2024 r. do właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz właściwego wojewódzkiego inspektora pracy.
Uwaga! Po raz pierwszy sprawozdanie dotyczy także substancji o działaniu reprotoksycznym i obowiązuje nowy wzór sprawozdania zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia (Dz.U. 2024, poz. 1126).
W związku z ujawnieniem w 2024 r. obecności zmutowanego wirusa polio w próbkach ścieków komunalnych pobranych w dwóch miastach w Polsce, a także w innych krajach UE Główny Inspektor Sanitarny, Dyrektor Instytutu Medycyny Pracy i Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-Państwowego Instytutu Badawczego wydali wspólny komunikat dotyczący ochrony pracowników narażonych na czynniki biologiczne w oczyszczalniach ścieków.
Ukazały się nowe normy oznaczania na stanowiskach pracy następujących substancji chemicznych: fenylohydrazyny i jej soli oraz propano-1,2-diolu.
W 4 numerze czasopisma PODSTAWY I METODY OCENY ŚRODOWISKA PRACY z 2024 r. ukazały się dokumentacje proponowanych wartości dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego dla
frakcji wdychalnej antrachinonu; 1,1′-azodi(formamidu) i izopropylowanego fosforanu(V) trifenylu, a także nowe metody oznaczania butan-1-olu, chlorowodorku doksorubicyny, N-hydroksymocznika i prop-2-en-1-olu w powietrzu na stanowiskach pracy.
W miesiącach styczeń, luty, co roku obserwowana jest zwiększona zachorowalność na GRYPĘ. Na podstronie Warto wiedzieć bazy BIOINFO umieszczone są informacje dotyczące zasad higieny, które pomogą uchronić nas przed zachorowaniem na choroby zakaźne.