Dziękujemy za tak liczny udział i pozytywny odbiór konferencji „Niebezpieczne substancje chemiczne a bezpieczna praca. Substancje rakotwórcze, mutagenne i reprotoksyczne”. Mamy nadzieję, że Konferencja spełniła Państwa oczekiwania. Chętnie poznamy Państwa opinie i sugestie, które mogą być pomocne w ulepszaniu naszych kolejnych przedsięwzięć. Zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety przesłanej do uczestników wydarzenia lub kontakt przez adres chempyl@ciop.pl.
W najnowszym numerze BP pracy ukazał się artykuł nt „Zagrożenia związane ze stosowaniem chemicznych środków dezynfekcyjnych i maseczek chroniących przed zakażeniem podczas epidemii”, autorstwa K. Miranowicz-Dzierżawska, L. Zapór pracowników Zakładu Zagrożeń Chemicznych, Pyłowych i Biologicznych CIOP-PIB.
W 3 nr PODSTAWY I METODY OCENY ŚRODOWISKA PRACY (PIMOŚP) - NUMER 3 (121) 2024 ukazały się dokumentacje proponowanych wartości dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego dla N-nitrozodietyloaminy, sztucznych włókien mineralnych, z wyjątkiem ogniotrwałych włókien ceramicznych – frakcja wdychalna oraz 1-winylo-2-pirolidonu.
W odpowiedzi na liczne zapytania na stronach Aktualności bazy CHEMPYŁ przedstawiono wzór, wg którego przeliczane są wartości NDS podane w mg/m3 na stężenia podane w ppm, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2024 poz. 1017).
Trwa sezon grypowy, najwyższy czas podjąć działania, aby ograniczyć ryzyko infekcji. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne szczepienie. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o szczepieniach w zakładce Warto wiedzieć.
Zachęcamy do korzystania z instrukcji rysunkowych przedstawiających prawidłowy sposób postępowania w przypadku rozlania płynu zawierającego szkodliwe czynniki biologiczne.