Ukazało się Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2024 poz. 1017). Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 10.08.2024 r.
W dniach od 3 do 14 czerwca 2024r. w Genewie, w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) odbyła się 112 sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy (MKP), podczas której przygotowano „Projekt uchwały i proponowanych wniosków Komitetu Standaryzującego ds. Zagrożeń Biologicznych”.
25 czerwca 2024 r. odbyło się 108. posiedzenie Międzyresortowej Komisji ds. NDS i NDN. Przedmiotem obrad były normatywy higieniczne dla dwóch nowych substancji, tj. antrachinonu (Carc. 1B) i izopropylowanego fosforanu(V) trifenylu oraz zmiana wartości NDS dla 1,2,3-trichloropropanu (skóra, Carc. 1B, Repr. 1B). Ponadto, przedstawiciel Stowarzyszenia Producentów i Importerów Akumulatorów i Baterii w Polsce przedstawił stanowisko Stowarzyszenia do dyrektywy 2024/869 z dnia 13 marca 2024 r. ustalającej wartości wiążące dla ołowiu i jego związków nieorganicznych (w powietrzu oraz w krwi).
Trwa rejestracja na konferencję „Niebezpieczne substancje chemiczne a bezpieczna praca. Substancje rakotwórcze, mutagenne i reprotoksyczne”, organizowaną przez CIOP-PIB, która odbędzie się 25 września 2024 r. w formule hybrydowej. Konferencja została objęta Patronatem honorowym Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zapraszamy.
Trwa rejestracja na XXIV Konferencję – Nowe wyzwania w higienie pracy, organizowaną przez Polskie Towarzystwo Higienistów Przemysłowych i Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. J. Nofera, która odbędzie się w Łodzi w dniach 2-4 października 2024 r. Zapraszamy.
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Przed zakażeniem wirusem KZM chroni szczepionka, która cechuje się 99% skutecznością. Informacje o szczepieniach oraz wykaz dostępnych szczepionek można znaleźć na stronach Państwowego Zakładu Higieny.
W marcu 2024 r. uzupełniono Dyrektywę 2020/2184 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi o Decyzję 2024/1441, dotyczącą Ustanowienia Metodyki Pomiaru Zawartości Mikroplastiku w Wodzie Przeznaczonej do Spożycia przez Ludzi. Decyzja ta jest kluczowym krokiem w kierunku skutecznego monitorowania i kontroli mikroplastiku w wodzie pitnej na terenie UE.