17 listopada b.r. zapraszamy na bezpłatne szkolenie online na temat ograniczania zagrożeń związanych z występowaniem substancji chemicznych i cząstek stałych w środowisku pracy operatora druku przestrzennego 3D - „DRUKOWANIE PRZESTRZENNE 3D - OGRANICZANIE ZAGROŻEŃ CHEMICZNYCH”. Rejestracja trwa do 15 listopada lub do wyczerpania limitu miejsc.
Nowy film NAPO „Napo u... ukrytych zabójców” odnosi się do narażenia na działanie czynników rakotwórczych w środowisku pracy. W filmie przedstawiono przykłady uwalnianych w procesach technologicznych czynników rakotwórczych, które są produktem ubocznym procesu pracy. Czynniki takie wymagają szczególnej uwagi, ponieważ nie są opatrzone etykietami i mogą nie mieć żadnych odniesień w kartach charakterystyki. Walka z nowotworami to priorytetowy cel strategicznych ram UE dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021-2027. Zachęcamy do obejrzenia.
W trzecim numerze PODSTAW I METOD OCENY ŚRODOWISKA PRACY z 2022 ukazały się dwie dokumentacje
dopuszczalnych poziomów narażenia zawodowego dla 1-etylo-2-pirolidonu i benzenu, metoda oznaczania w powietrzu na stanowiskach pracy kadmu i jego związków nieorganicznych oraz publikacja pt. „Dobór środków ochrony indywidualnej do zagrożeń chemicznych i pyłowych – prezentacja internetowej bazy wiedzy”. Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami.
W drugim numerze Biuletynu „Chemia 4.0” Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego ukazał się artykuł nt. bazy, pt. „CHEMPYŁ – dobre praktyki w zarządzaniu ryzykiem związanym ze stosowaniem i występowaniem substancji chemicznych w środowisku pracy”. Zachęcamy do zapoznania się z biuletynem.
Zachęcamy do odwiedzania zakładki „Warto wiedzieć”, zamieszczono tu ciekawe informacje na temat narażenia na szkodliwe czynniki biologiczne w archiwach i bibliotekach oraz biofilmu.
![]() |
Grzyby toksynotwórcze oraz alergeny pochodzenia grzybowego w archiwach i bibliotekach | ![]() ![]() |
![]() |
Biofilm – co to jest i jak powstaje? | ![]() ![]() |
W czasopiśmie Annals of Agricultural and Environmental Medicine ukazał się interesujący artykuł autorstwa A. Stobnickiej-Kupiec i R. Górnego, pt.: „Seasonal prevalence of potentially infectious enteric viruses in surface waters below treated wastewater discharge”.