Kampania społeczna Mikrofirma – Maxi-BHP

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi w 2022 r. informacyjną kampanię społeczną pn. „Mikrofirma – Maxi BHP”. Jej celem jest przede wszystkim promowanie bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracujących w małych i mikrofirmach, a w szczególności podkreślanie konieczności właściwego przygotowania pracownika do pracy i stosowania niezbędnych zabezpieczeń na stanowisku pracy. Zapraszamy do uczestnictwa w kampanii organizacje, instytucje i firmy zainteresowane promowaniem bezpieczeństwa pracy i budowaniem kultury bezpieczeństwa w mikroprzedsiębiorstwach.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Konferencja pt. „Problemy zdrowotne i niepełnosprawność a praca zawodowa”

27 października 2022 r. w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Problemy zdrowotne i niepełnosprawność a praca zawodowa”, organizowana w ramach europejskiej kampanii informacyjnej „Dźwigaj z głową” i dedykowana Sieci ds. Osób Niepełnosprawnych. W programie uwzględniono tematy dotyczące rehabilitacji i powrotu do pracy po przebytych schorzeniach mięśniowo-szkieletowych oraz część dotyczącą nowoczesnych narzędzi wspierających osoby z niepełnosprawnościami w pracy zawodowej. Udział w konferencji jest bezpłatny. Spotkanie odbędzie się w formie stacjonarnej oraz będzie transmitowane w mediach społecznościowych.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy odbywa się w tym roku w dniach 24-28 października. Jest kontynuacją kampanii informacyjnej pn. „Dźwigaj z głową”, poświęconej tematyce zaburzeń mięśniowo-szkieletowych związanych z pracą. W związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) udostępniła broszurę z opisem 15 rozwiązań nagrodzonych w Konkursie Dobrych Praktyk. Broszura jest dostępna w jęz. angielskim.

WięcejLinia

Konferencja sieci EUROSHNET na temat wykorzystania sztucznej inteligencji

Zapraszamy do udziału w 7. konferencji sieci EUROSHNET pn. „Artificial Intelligence meets Safety and Health at work”, która odbędzie się w Paryżu 20 października 2022 r. Konferencja będzie poświęcona tematyce wykorzystania sztucznej inteligencji w miejscu pracy oraz związanymi z nią nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. Podczas konferencji prowadzący postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak normalizacja i jednostki notyfikowane mogą wspierać bezpieczne korzystanie ze sztucznej inteligencji, równolegle do działalności człowieka. CIOP-PIB wchodzi w skład komitetu organizacyjnego konferencji.

WięcejLinia

Sprawność poznawcza w pracy

Rodzaj wykonywanej pracy ma wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i sprawność poznawczą. Od charakterystyki zadań w pracy czy od jej psychospołecznych warunków zależy m.in. to, czy nasz mózg pracuje efektywnie, czy pojawiają się problemy z koncentracją lub pamięcią. W serwisie CIOP-PIB przytoczono wyniki różnych badań, które wskazują, jak charakterystyka pracy wpływa na naszą sprawność poznawczą. Przedstawiono wpływ na sprawność poznawczą takich zagadnień, jak: wymagania poznawcze, charakter zadań, rutynowość pracy, poziom trudności, obciążenie pracą, poziom kontroli, poziom wysiłku umysłowego, stres i siedzący tryb życia.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Dźwięki mogą bawić, uczyć, ale mogą też szkodzić

Odsłuchiwanie dźwięków za pomocą słuchawek jest obecnie stałym elementem codzienności. Korzystanie ze słuchawek powinno być bezpieczne niezależnie od tego, czy używamy ich do rozrywki, do pracy czy do nauki. To bezpieczeństwo zależy od rodzaju odtwarzanego materiału dźwiękowego, jak też od rodzaju słuchawek. W przypadku audiobooka dopuszczalny czas słuchania, który można uznać za bezpieczny, przy maksymalnym wzmocnieniu sygnału wynosi: 5 godzin – gdy korzystamy ze słuchawek dokanałowych oraz całą dobę – przy użyciu słuchawek wokółusznych o parametrze względnie niskiej skuteczności. Skrajnie przeciwnym przypadkiem jest słuchanie muzyki rockowej, gdzie czas korzystania ze słuchawek powinien być ograniczony do nieco ponad 2 godzin. Więcej informacji na ten temat znajduje się w anglojęzycznej publikacji International Journal of Environmental Research and Public Health.

WięcejLinia

Aplikacja doboru sprzętu ochrony układu oddechowego do zagrożeń biologicznych

W CIOP-PIB opracowano aplikację „Time4Mask”, która pomaga w doborze typu i klasy sprzętu ochrony układu oddechowego przed bioaerozolem, a także udostępnia szkolenie dotyczące sposobu zakładania, zdejmowania i dopasowania dobranego sprzętu oraz sygnalizuje moment, w którym należy wymienić sprzęt na nowy. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w wersji na komputer oraz w wersji mobilnej – na systemy iOS i Android.

WięcejLinia

Zasady bezpiecznego użytkowania klimatyzacji w samochodach

Z końcem upałów większość z nas przestaje używać klimatyzacji w samochodach. Okazuje się jednak, że zgodnie z zasadami bezpiecznego użytkowania klimatyzacji samochodowej, powinno się jej używać przez cały rok: latem do obniżenia temperatury powietrza, a zimą do osuszenia powietrza w samochodzie. Co najmniej raz w roku należy także serwisować urządzenie i regularnie wymieniać filtr kabinowy.

WięcejLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl