Sieć Regionalnych Ośrodków BHP – poszukujemy nowych ośrodków

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy od wielu lat prowadzi współpracę z Siecią Regionalnych Ośrodków BHP, które świadczą usługi szkoleniowe i doradcze w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie poszukujemy do Sieci nowych ośrodków, jednego ośrodka z każdego z województw: podkarpackiego oraz wielkopolskiego. Aby dołączyć do Sieci, ośrodki podlegają ocenie pod względem zgodności z określonymi kryteriami. Korzyści płynące z uczestnictwa w Sieci to m.in.: zapewnienie wkładu merytorycznego w organizowane przez dany ośrodek szkolenia i seminaria oraz zaangażowanie w nie wykładowców z CIOP-PIB, możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych kadry ośrodka oraz korzystanie z oferty Instytutu na preferencyjnych warunkach.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnej

Konferencja pn. „Biznesowe znaczenie inwestycji w bezpieczeństwo i zdrowie w pracy”

Czy inwestycje w bhp stanowią koszt, czy może korzyść dla przedsiębiorstwa? Na wydatki związane z urazami i chorobami zawodowymi przeznacza się co rok ok. 3,3% europejskiego PKB. Znaczną część tych kosztów ponoszą pracownicy i ich rodziny, a także pracodawcy, m.in. ze względu na koszty absencji pracowników. Tymczasem analizy i badania dowodzą, że inwestycje w bezpieczne i zdrowe warunki pracy nie tylko zwiększają dobrostan pracowników, ale także przekładają się na oszczędności i generują zyski w przedsiębiorstwach. Państwowa Inspekcja Pracy oraz Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej zapraszają na konferencję pt. „Biznesowe znaczenie inwestycji w bezpieczeństwo i zdrowie w pracy”, która odbędzie się 23 września 2022 r. w formule hybrydowej. Zgłoszenia są przyjmowane do 13 września 2022 r.

WięcejLinia

Konkurs plastyczny dla dzieci „Pierwsza pomoc – moja supermoc”

Zapraszamy wszystkie szkoły podstawowe do udziału w konkursie plastycznym pn.: „Pierwsza pomoc – moja supermoc”. Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do zainteresowania się tematyką radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, a także zwrócenie uwagi dorosłych na potrzebę włączania zagadnień z tego zakresu do rzeczywistości szkolnej i domowej. Prace konkursowe mogą zostać wykonane dowolną techniką plastyczną, na papierze (w formacie A3) lub w postaci grafiki komputerowej. Czekamy na nie do 15 października 2022 r.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnej

Serwis NDS i NDN

Zachęcamy do korzystania z serwisu internetowego na temat wartości Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (NDS/NDN). Serwis zawiera m.in. komunikaty Międzyresortowej Komisji ds. NDS/NDN, zasady określania dopuszczalnych wartości czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, podstawy prawne i publikacje. Zamieszczone w nim materiały umożliwiają obiektywną ocenę warunków pracy.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnej

Kleszcze a choroby zawodowe

Ukąszenie kleszcza jest częstą przyczyną chorób zawodowych, jakie dotykają leśników i rolników. Kleszcze zagrażają również wszystkim osobom, które spędzają czas w lesie, na łące lub wśród zieleni miejskiej. Profilaktyka chorób odkleszczowych obejmuje m.in.: szczepienia ochronne przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, stosowanie repelentów, unikanie spożywania surowego mleka, noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej, kontrolę ciała, korzystanie z prysznica/natrysku po powrocie z lasu lub łąki oraz szybkie i umiejętne usuwanie kleszczy z powierzchni skóry.

Serwis CIOP-PIB: Kleszcze i borelioza w środowisku pracy i życia
Film instruktażowy: Jak poprawnie usunąć kleszcza

Konkurs O!ZNAKI PRACY

Trwa nabór prac do 6. edycji konkursu fotograficznego i filmowego O!ZNAKI PRACY. Tegoroczny konkurs jest organizowany pod hasłem „Szczęśliwi pracy nie liczą". W ramach konkursu można zgłaszać zdjęcia i filmy prezentujące pracowników i pracę, która daje satysfakcję, spełnienie oraz radość, jest bezpieczna, ciekawa i rozwijająca. Zapraszamy do zaprezentowania takiej właśnie pracy na wykonanych zdjęciach i nagranych filmach. Aby wziąć udział w konkursie, należy zarejestrować się na stronie internetowej konkursu i przesłać zdjęcie lub film do 17 października 2022 r. Na stronie konkursowej można m.in. obejrzeć prace laureatów poprzednich edycji konkursu.

WięcejLinia

International Media Festival for Prevention 2023

Zapraszamy do udziału w międzynarodowym festiwalu pn. 12th International Media Festival for Prevention (IMFP) 2023, stanowiącym integralną część XXIII Światowego Kongresu Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, który odbędzie się 27-30 listopada 2023 r. w Sydney (Australia). Utwory wybrane spośród zgłoszonych do festiwalu zostaną zaprezentowane szerokiemu gronu uczestników Kongresu. Do IMFP można zgłaszać filmy dłuższe i krótkometrażowe, animacje, spoty telewizyjne, strony internetowe, aplikacje, narzędzia e-learningowe oraz media społecznościowe wyprodukowane od stycznia 2020 r. Zachęcamy do zgłaszania utworów. Termin ich nadsyłania upływa 28 lutego 2023 r. Rejestracja rusza od 1 września 2022 r.

WięcejLinia

Nawodnienie organizmu w miejscu pracy w mikroklimacie gorącym

Część pracowników wykonuje pracę w miejscach o mikroklimacie gorącym. Jednak w upalne lato większość pracowników jest zmuszona radzić sobie z wysokimi temperaturami. W gorącym środowisku zapewnienie odpowiedniego nawodnienia jest jedną z najbardziej skutecznych interwencji chroniących zdrowie i wydajność podczas pracy. Analizy prowadzone przez wielu badaczy – w różnych krajach świata – wykazały nieprawidłowy stan nawodnienia u pracowników z różnych grup etnicznych, ekonomicznych i środowisk kulturowych zatrudnionych w różnych branżach. Warto podkreślić, że większość osób pracujących w trudnych warunkach lub aktywnych fizycznie przyjmuje zbyt małą ilość płynów.

Artykuł „Nawodnienie organizmu w miejscu pracy w mikroklimacie gorącym”
Informacje o nawodnieniu na profilu Pracowni Obciążeń Termicznych CIOP-PIB w portalu Facebook

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl