Kategoria naukowa „A” dla CIOP-PIB

Miło nam poinformować, że Minister Edukacji i Nauki przyznał Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy – Państwowemu Instytutowi Badawczemu KATEGORIĘ NAUKOWĄ A w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Świadczy ona o bardzo dobrym poziomie jednostki naukowej. Tą kategorię otrzymało w tym roku tylko ok. 28% podmiotów.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy 2022

Te firmy, w których bezpieczeństwo pracy to jeden z priorytetów, zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy (48. edycja), organizowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a którego sekretariat prowadzi Instytut. Ostatnia szansa wygrania nagród i upowszechnienia swoich rozwiązań. To ostatnie w tym roku zaproszenie, ponieważ przedłużamy termin składania wniosków aż do 10 września 2022 r.! W konkursie mogą brać udział przedsiębiorstwa, instytucje, a także pracownicy – indywidualnie lub zespołowo.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Udoskonalenie indywidualnych systemów ochrony układu oddechowego

Pracownicy Zakładu Ochron Osobistych CIOP-PIB pracują nad opracowaniem samoadaptujących się uszczelnień z wiskoelastycznych pianek poliuretanowych i ich zastosowaniem do indywidualnych systemów ochrony układu oddechowego. Dzięki opracowaniu tego rozwiązania, kształt uszczelnienia wybranych modeli sprzętu ochrony układu oddechowego samoistnie dostosuje się do indywidualnych wymiarów twarzy użytkownika. Spowoduje to znaczące polepszenie właściwości ochronnych sprzętu chroniącego przed zagrożeniami w postaci aerozoli, par i gazów.

Więcej w wersji desktopLinia

Zanieczyszczenia substancjami chemicznymi odzieży ochronnej dla strażaków

W CIOP-PIB przeprowadzono badania zawartości zanieczyszczeń chemicznych gromadzących się podczas akcji ratowniczo-gaśniczych w odzieży ochronnej strażaków. Badania obejmowały wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i ftalany (PAE) – o potencjalnym działaniu rakotwórczym lub endokrynnym (wpływającym na układ hormonalny), a jednocześnie stanowiące częste zanieczyszczenie odzieży ochronnej strażaków. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat usuwania zanieczyszczeń z odzieży ochronnej strażaków zamieszczonymi w broszurze.

pdfLinia

Kampania prewencyjno-kontrolna w budownictwie

SZANUJ ŻYCIE, SIEBIE NIE ODBUDUJESZ – to hasło 3-letniej kampanii prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy. Jej celem jest ograniczanie zagrożeń wypadkowych występujących przy wykonywaniu prac budowlanych poprzez zwiększanie poziomu świadomości zagrożeń, zachęcanie do stosowania środków ochrony zbiorowej i indywidualnej oraz upowszechnianie dobrych praktyk dotyczących kompleksowego zarządzania bezpieczeństwem na budowie. W ramach kampanii w całym kraju są organizowane szkolenia i doradztwo dla pracodawców oraz dystrybuowane bezpłatne materiały do samokształcenia. Partnerem kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

WięcejLinia

XIV edycja Konkursu Innowator Mazowsza

Do 16 sierpnia 2022 r. trwa nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji Konkursu Innowator Mazowsza. Można się zgłaszać w jednej z dwóch kategorii: Innowacyjna Firma lub Innowacyjny Naukowiec. Udział w konkursie, oprócz możliwości zdobycia nagród finansowych i rzeczowych, jest szansą na dotarcie do szerokiego grona odbiorców i poznanie innych innowacyjnych rozwiązań z województwa mazowieckiego. Konkurs jest skierowany do mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw zarejestrowanych i prowadzących działalność na terenie woj. mazowieckiego oraz naukowców, którzy albo zakończyli przewód doktorski, albo obronili pracę doktorską po 1 stycznia 2018 r. w jednostkach naukowych na terenie woj. mazowieckiego. Konkurs organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

WięcejLinia

IV Ogólnopolskie Forum Służby BHP pod nazwą „Służba BHP 4.0"

W dniach 8 - 9 września 2022 r. w Warszawie odbędzie się IV Ogólnopolskie Forum Służby BHP pod nazwą „Służba BHP 4.0". Forum będzie kontynuacją dyskusji – w gronie ekspertów z różnych dziedzin - dotyczącej współczesnej służby bhp w zmieniającym się przemyśle, jej problemów oraz wyzwań, jakim pracownicy służby bhp muszą stawiać czoła w codziennej pracy. Program Forum składa się z sesji, paneli tematycznych i warsztatów dla pracowników służby bhp. Jego organizatorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, a współorganizatorem – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

WięcejLinia

Trwa rekrutacja na 87. edycję studiów podyplomowych

Trwa rekrutacja na 87. edycję studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i ochrona człowieka w środowisku pracy” prowadzonych przez CIOP-PIB. Studia są adresowane do absolwentów szkół wyższych, zwłaszcza technicznych i przyrodniczych, osób pragnących przygotować się do pracy w służbie bhp, pracowników firm świadczących usługi w zakresie bhp, kadry ośrodków szkoleniowych, nauczycieli i wykładowców. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się 14 października 2022 r. i będą odbywać się w salach dydaktycznych i laboratoriach naukowo-badawczych Instytutu z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. W zależności od sytuacji epidemiologicznej, część zajęć może być realizowana w trybie online.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Certyfikacja środków ochrony indywidualnej – serwis internetowy

W serwisie prowadzonym przez CIOP-PIB przedstawiono podstawowe informacje na temat oceny zgodności (CERTYFIKACJI) środków ochrony indywidualnej (ŚOI). Można w nim znaleźć m.in. informacje na temat kategorii ŚOI, wymagań w zakresie ich projektowania i produkcji, podmiotów gospodarczych będących uczestnikami łańcucha dostaw ŚOI, deklaracji zgodności UE oraz oznakowania CE.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Konto CIOP-PIB w serwisie Twitter

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi konto „PPE Research CIOP” w serwisie Twitter. Prezentuje ono najnowsze osiągnięcia i wyniki prac badawczych z zakresu Środków Ochrony Indywidualnej oraz materiałów stosowanych do ich produkcji. Zachęcamy do obserwowania, aby na bieżąco poznawać aktualności związane z tą tematyką.

WięcejLinia

Jak zadbać o kondycję fizyczną w pracy umysłowej

Praca umysłowa w potocznym rozumieniu opiera się na wykorzystaniu intelektu i rozumowaniu, i nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Jednak jej ważnym aspektem jest konieczność zajmowania przez długi czas pozycji siedzącej oraz narażenie na stres, który może być wywołany relacjami interpersonalnymi. Czynniki te mogą powodować zarówno obciążenia psychiczne, jak i fizyczne, a w efekcie negatywne skutki zdrowotne. W CIOP-PIB przygotowano poradniki zawierające opis obciążeń pracownika umysłowego oraz proste sposoby, jak należy zorganizować pracę, aby uniknąć jej negatywnych konsekwencji.

Poradnik: Jak zadbać o kondycję w pracy umysłowej?
Poradnik: Jak zadbać o kondycję fizyczną w pracy umysłowej? – z zestawem ćwiczeń

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl