Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło 48. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Celem konkursu jest inspirowanie do podejmowania działań i upowszechniania opracowań oraz rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczania narażenia na najczęściej występujące w środowisku pracy czynniki uciążliwe lub szkodliwe, a także możliwości psychospołecznych pracowników, w tym osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Wnioski konkursowe należy zgłaszać online za pośrednictwem aplikacji w portalu CIOP-PIB do 31 lipca 2022 r.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy 2022

Zachęcamy do zapoznania się z raportem Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) pt. "Wzmacnianie dialogu społecznego na rzecz kultury bezpieczeństwa i zdrowia", opracowanym z okazji obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (28 kwietnia 2022 r.). Tłumaczenie fragmentu raportu MOP oraz inne materiały informacyjno-promocyjne przygotowane z okazji obchodów są dostępne w portalu CIOP-PIB.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Konferencja międzynarodowa pt. „Safety Management in the Digital Economy”

Zapraszamy do udziału w 7. Międzynarodowej Konferencji Naukowej i Upowszechniającej związanej z obchodami Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Tematem konferencji będzie zarządzanie bezpieczeństwem i ochroną zdrowia w pracy w dobie gospodarki cyfrowej, a także śledzenie nowych trendów oraz identyfikacja wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami i gospodarką. Wydarzenie jest organizowane przez Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej oraz Stowarzyszenie Menedżerów Jakości i Produkcji, a CIOP-PIB jest jego partnerem strategicznym. Konferencja odbędzie się na Politechnice Częstochowskiej w dniach 11-12 maja 2022 r. Można wziąć w niej udział stacjonarnie lub w formule online.

WięcejLinia

Sympozjum pt. „Higiena pracy – aktualne problemy”

Polskie Towarzystwo Higienistów Przemysłowych i Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. J. Nofera organizują XXII Sympozjum pt. „Higiena pracy – aktualne problemy”, które odbędzie się w Łodzi w dniach 14-16 września 2022 r. Celem sympozjum jest przedstawienie i przedyskutowanie problematyki związanej z szeroko rozumianą profilaktyką negatywnych skutków zdrowotnych narażenia na czynniki szkodliwe w środowisku pracy. Organizatorzy zapraszają do udziału w sympozjum oraz zachęcają specjalistów w dziedzinie higieny i medycyny pracy do zgłaszania referatów lub prezentacji plakatów.

WięcejLinia

Normy z zakresu ochrony czystości powietrza

W CIOP-PIB opracowywano metody oznaczania szkodliwych substancji chemicznych w powietrzu na stanowiskach pracy. Stanowią one podstawę norm z zakresu ochrony czystości powietrza ustanawianych przez Polski Komitet Normalizacyjny. W 2022 r. ukazały się normy dotyczące oznaczania:
- propan-2-olu metodą chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną,
- nitrobenzenu metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej z detekcją spektrofotometryczną.
Spis wprowadzonych norm można znaleźć w portalu CIOP-PIB w serwisie CHEMPYŁ.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Kwartalnik Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy

Pierwszy w tym roku numer kwartalnika „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy” (PIMOŚP) jest dostępny online w portalu CIOP-PIB. Kwartalnik jest wydawnictwem Międzyresortowej Komisji do spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy. Publikowane w kwartalniku opracowania mają na celu wspieranie przedsiębiorstw w zakresie przestrzegania wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS) i najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN) czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy oraz służą rozpowszechnianiu metod i procedur oznaczania tych czynników.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Quady w środowisku pracy - badania narażenia kierowców na drgania

Quady (pojazdy ATV) są coraz częściej wykorzystywane jako środki transportu przez służby ratownicze, straż leśną, policję, straż graniczną i straż pożarną. Poruszanie się tymi pojazdami po trudnym terenie niesie za sobą ryzyko podwyższonej ekspozycji na drgania i jej negatywnych skutków. W CIOP-PIB podjęto prace polegające na ocenie narażenia na drgania mechaniczne pracowników wykorzystujących pojazdy ATV. W materiałach informacyjnych przedstawiono wyniki badań ekspozycji na drgania oraz przeprowadzono ocenę ryzyka zawodowego wyznaczonego na podstawie sygnałów przyspieszeń drgań zarejestrowanych podczas jazdy wybranymi pojazdami ATV.

Więcej w wersji desktopLinia

Program MIKRO-BHP dla małych i mikro firm

MIKRO-BHP to prosty w obsłudze program komputerowy wspomagający mikro i małe przedsiębiorstwa w prowadzeniu działań z zakresu bhp. W programie można m.in. przeprowadzić i udokumentować ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy czy przygotować dokumentację powypadkową. Najnowsza wersja programu zawiera nowy wzór karty wypadku dla osób niezatrudnionych na umowę o pracę oraz nowy wykaz klasyfikacji zawodowej. Dołączona baza certyfikowanych przez CIOP-PIB środków ochrony indywidualnej ułatwi redukcję ryzyka zawodowego występującego na stanowisku pracy.

WięcejLinia

Praca strażaka – zagrożenia wynikające ze stosowania ubrania specjalnego

Strażacy pracują często w trudnych warunkach środowiskowych. Aby w trakcie wykonywania zadań mogli chronić zarówno siebie, jak i innych, muszą być maksymalnie skoncentrowani. W tym celu konieczne jest zapewnienie im komfortu cieplnego podczas pracy. W CIOP-PIB przeprowadzono badania wpływu stosowania odzieży specjalnej na organizm strażaka i opracowano zalecenia mające na celu unikanie nadmiernego obciążenia cieplnego organizmu.

WięcejLinia

Praca strażaka - program treningu fizycznego

Praca strażaka wymaga utrzymywania wysokiego poziomu sprawności fizycznej. Wiąże się to z koniecznością systematycznych treningów fizycznych zwiększających pracę układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i sprawność mięśni. W CIOP-PIB opracowano kompleksowy program treningowy służący poprawie przygotowania motorycznego strażaków w różnym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej.

WięcejLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl