100. posiedzenie Międzyresortowej Komisji ds. NDS i NDN

W grudniu 2021 r. odbyło się 100. posiedzenie Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (działającej od 1983 r.). Wypracowany przez Komisję system ustalania dopuszczalnych wartości czynników szkodliwych pozwala oceniać narażenie pracowników i przeprowadzać ocenę ryzyka zawodowego. W ten sposób Komisja wspiera przedsiębiorstwa w wypełnianiu obowiązków dotyczących bhp oraz dostosowuje polskie prawo do wymagań dyrektyw Unii Europejskiej w tej dziedzinie.

WięcejLinia

Osoby zestresowane zapraszamy do nauki technik oddechowych

Przeciwdziałanie stresowi zawsze stanowi istotne wyzwanie. Jednym ze sposobów zwalczania stresu oraz poprawy samopoczucia i zdrowia jest regularne praktykowanie technik oddechowych. Spowolnienie rytmu oddechu oraz regularne stosowanie pogłębionego oddychania przeponowego sprzyja zrelaksowaniu się, a w dłuższej perspektywie wprowadza w lepszy nastrój, zmniejsza objawy lękowe i depresyjne, a także poprawia jakość snu. Osoby w wieku 25-40 lat zapraszamy do udziału w badaniach poświęconych nauce technik oddechowych. Zainteresowanych zachęcamy do wypełnienia ankiety kwalifikującej do badania.

WięcejLinia

Sieć Ekspertów ds. BHP

Do Sieci Ekspertów ds. BHP certyfikowanych przez CIOP-PIB należy obecnie 52 członków z całej Polski, którym przyświeca wspólny cel – aktywne wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. Członkowie Sieci Ekspertów popularyzują wiedzę i dzielą się doświadczeniem, prowadząc często niekomercyjne działania oraz udzielając bezpłatnych porad i konsultacji przedsiębiorstwom. Osoby zainteresowane członkostwem w Sieci Ekspertów zapraszamy do zapoznania się z warunkami uczestnictwa i wypełnienia ankiety dla kandydatów.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Ocena narażenia na promieniowanie nadfioletowe w procesach spawania łukowego

W CIOP-PIB została opracowana aplikacja mobilna, która służy do obliczania potencjalnego narażenia pracowników na rozproszone promieniowanie nadfioletowe w procesach spawania łukowego. Wystarczy zaledwie kilka kroków, aby wprowadzić niezbędne dane i otrzymać szacunkową wartość natężenia napromienienia na stanowisku pracy oraz informację, jak długo pracownik może w takim miejscu przebywać. Aplikacja działa na urządzeniach wyposażonych w system operacyjny Android 7 lub nowszy i można ją pobrać ze sklepu Google Play.

WięcejLinia

Jak rozwijać kapitał psychologiczny pracowników?

W ostatnich latach szczególną uwagę poświęca się dobrostanowi pracowników oraz działaniom służącym jego poprawie. Równocześnie obserwuje się zjawisko stawiania coraz wyższych wymagań pracownikom i wywierania na nich coraz większej presji czasu. W publikacji pt. "Jak rozwijać kapitał psychologiczny pracowników w celu poprawy ich dobrostanu?" przedstawiono przykłady działań mających na celu wspieranie pracowników tak, by potrafili radzić sobie z wymaganiami pracy bez szkody dla ich dobrostanu, a jednocześnie służących wzrostowi ich potencjału i podnoszeniu efektywności pracy.

WięcejLinia

Hałas ultradźwiękowy

Dążenie do wzrostu wydajności produkcji i poziomu jakości przyczyniło się w ostatnich latach do rozwoju zastosowań technologicznych urządzeń ultradźwiękowych. Jednak ultradźwięki rozchodzące się w powietrzu, wnikając do ciała człowieka zarówno przez narząd słuchu, jak i całą powierzchnię ciała, mogą wpływać negatywnie m.in. na stan narządu słuchu, funkcje układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w wydawnictwach CIOP-PIB.

„Hałas ultradźwiękowy – pomiary, ocena i zalecenia profilaktyki” – broszura dostępna online
„Hałas ultradźwiękowy w inżynierii środowiska pracy” – monografia dostępna w sprzedaży

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl