Newsletter
Aktualności
  • W 1 numerze z 2021 r. BEZPIECZEŃSTWA PRACY - NAUKA I PRAKTYKA ukazały się:
    publikacja Zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego człowieka powodowane przez nanomateriały dr LIDII ZAPÓR .

    link

    oraz
    Działanie łączne substancji chemicznych wpływających szkodliwie na rozrodczość – charakterystyka problemu autorstwa dr KATARZYNY MIRANOWICZ-DZIERŻAWSKIEJ

    link

  • 4 lutego 2021 r. - ECHA opublikowała broszurę podsumowującą osiągnięcia planu działania SVHC 2020, mapy drogowej której celem było zidentyfikowanie wszystkich istotnych, obecnie znanych substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC) i umieszczenie ich na liście kandydackiej do 2020 r. SVHC to substancje chemiczne, które są rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość (CMR), trwałe, wykazujące zdolność do bioakumulacji i toksyczne lub bardzo trwałe i wykazujące bardzo dużą zdolność do bioakumulacji (PBT/vPvB) oraz substancje chemiczne, które stanowią równoważny poziom zagrożenia, takie jak substancje zaburzające gospodarkę hormonalną (ED) i substancje uczulające. Lista kandydacka zawiera obecnie 211 substancji.

    link

Co nowego?
  • W bazie CHEMPYŁ wprowadzono nowe materiały do zakładki MATERIAŁY WSPOMAGAJĄCE, gdzie przedstawiamy Państwu materiały informacyjne, broszury, poradniki i zalecenia z dziedziny zagrożeń chemicznych i pyłowych, wydane w CIOP-PIB i opracowane na podstawie wyników uzyskanych w ramach kolejnych etapów programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” finansowanego w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego/Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, oraz w zakresie służb państwowych ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej .

    link

  • W bazie BIOINFO wprowadzone zostały nowe dane do serwisu BIOINFO w zakresie szkodliwych czynników biologicznych, ułatwiające ocenę ryzyka zawodowego w zakładach pracy – Listy kontrolne dla „Przemysłu mleczarskiego” oraz „Obsługi samolotów pasażerskich”.

    link

  • W bazie BIOINFO zapraszamy do odwiedzin zakładki „Mikroorganizmy w obiektywie” – zamieszczono tu interesujące zdjęcia mikroorganizmów wyizolowanych z włóknin filtracyjnych, oczyszczalni ścieków oraz przemysłu mięsnego.

    link


logo

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa
tel. +48 (22) 623 36 98, fax. +48 (22) 623 36 93