Poszukujemy przedsiębiorstw, instytutów naukowych, laboratoriów do współpracy w ramach projektu badawczego NANO-AERO-WORK. Celem jest poszerzanie wiedzy na temat zawartości frakcji nano w powietrzu w środowisku pracy. Biorąc udział w projekcie, przeprowadzone zostaną w Państwa zakładzie badania stężenia aerozoli metodą licznikową i grawimetryczną w powietrzu na stanowisku pracy, a ich wyniki zostaną Państwu udostępnione w postaci raportu.
Zachęcamy do korzystania z KART METOD umieszczanych w zakładce „Wykaz wartości NDS i metod oznaczania” serwisu ChemPył zawierających najważniejsze informacje o nowych metodach oznaczania stężeń poszczególnych substancji opracowanych w ramach projektów i zadań Programu Wieloletniego. Najnowsze dotyczą: m.in. n- hydroksymocznika, ozonu i ftalanu diizobutylu.
EU-OSHA udostępniła nowy przewodnik, który ma pomóc specjalistom ds. BHP i kierownictwu w tworzeniu programów monitoringu biologicznego w miejscu pracy pod kątem narażenia na działanie substancji chemicznych i zarządzaniu nimi, a także w wykorzystaniu wyników do poprawy profilaktyki.
Międzynarodowa Organizacja Pracy ILO – opublikowała Technical guidelines on biological hazards in the working environment - „Techniczne wytyczne dotyczące zagrożeń biologicznych w środowisku pracy”. Celem wytycznych jest udzielenie rządom, pracodawcom, pracownikom i ich przedstawicielom wskazówek dotyczących działań, które należy podjąć, aby skutecznie kontrolować i zapobiegać urazom związanym z pracą, chorobom oraz niebezpiecznym zdarzeniom i zgonom związanym z narażeniem na zagrożenia biologiczne w środowisku pracy.
Zapraszamy na szkolenia specjalistyczne w CIOP-PIB przeznaczone dla pracodawców i pracowników przedsiębiorstw, w których są stosowane i/lub występują szkodliwe czynniki biologiczne.
Najbliższe szkolenie: Zagrożenia biologiczne w środowisku pracy w terminie: 19-20 maja 2025 r.
W dniach 1-3 października 2025 r. zostanie zorganizowana przez PTHP XXV JUBILEUSZOWA KONFERENCJA „HIGIENA PRACY OSIĄGNIĘCIA, WYZWANIA I PERSPEKTYWY”. Będzie to okazja do udziału higienistów przemysłowych, pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Pracy, pracowników laboratoriów środowiska pracy, pracowników działów BHP w zakładach pracy i jednostkach służby zdrowia, przedstawicieli środowisk akademickich i instytutów badawczych, specjalistów medycyny pracy w dyskusjach na temat aktualnych wyzwań z tej dziedziny. Rejestracja ruszyła 1.03.2025 r.