Wprowadzono zmiany na liście kandydackiej substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC). ECHA dodała pięć substancji chemicznych do listy kandydackiej i zaktualizowała jeden wpis (ECHA/NR/25/02). Lista kandydacka substancji SVHC zawiera teraz 247 wpisów dotyczących substancji chemicznych, które stwarzają szczególne zagrożenie dla ludzi lub środowiska. Substancje te są wyszczególnione pod linkiem: https://echa.europa.eu/pl/
Przypominamy: Przedsiębiorstwa zgodnie z rozporządzeniem REACH mają zobowiązania prawne wynikające z umieszczenia substancji na liście kandydackiej. Zobowiązania te, wchodzą w życie od daty umieszczenia na liście, odnoszą się zarówno do wymienionych substancji w ich postaci własnej bądź w mieszaninach, jak również do ich obecności w wyrobach.
Międzyresortowa Komisja ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy w 2024 r. wnioskowała do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wprowadzenia do wykazu NDS nowych wartości dopuszczalnych stężeń dla 6 substancji oraz zmiany obowiązującej wartości NDS dla 2 substancji. Szczegółowe informacje zamieszczono w sprawozdaniu z prac Komisji, które ukazało się w kwartalniku PiMOŚP.
W numerze 1(123) 2025 kwartalnika „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy” opublikowano metody oznaczania 4-tert-butylotoluenu, ozonu oraz platyny w powietrzu na stanowiskach pracy.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją dotyczącą wybranych metod szacowania ryzyka wynikającego z narażenia zawodowego na substancje rakotwórcze, pt „Przegląd wybranych metod szacowania ryzyka wynikającego z narażenia zawodowego na substancje rakotwórcze” autorstwa M. Kupczewska-Dobecka, A.Nowak, J. Jurewicz, który ukazał się w Medycynie Pracy. Workers’ Health and Safety.
Zapraszamy do lektury pierwszego w 2025 r. numeru Magazynu Polska Chemia, publikacji wydawanej przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego dla całej przemysłowej społeczności. Bieżące wydanie Magazynu Polska Chemia zawiera dodatek „Polska Chemia w Prezydencji PL”, w którym przedstawiono opracowania ekspertów PIPC dotyczące unijnych inicjatyw, a także głos branży w sprawie ochrony i odbudowy konkurencyjności.
W maju mija pierwszy okres przejściowy ustanowiony na mocy rozporządzenia delegowanego KOMISJI (UE) 2023/707 z dnia 19 grudnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1272/2008 (CLP), w sprawie nowych klasyfikacji substancji/mieszanin chemicznych. Rozporządzenie 2023/707 wprowadza nowe klasyfikacje zagrożeń dla substancji/mieszanin zaburzających gospodarkę hormonalną, PBT/vPvB i PMT/vPvM, wymagając zaktualizowanych etykiet i kart charakterystyki. Zgodnie z rozporządzeniem, w przypadku nowych substancji na rynku, firmy muszą dostosować się do przepisów od 1 maja 2025 r.
XII edycja Kongresu Polska Chemia odbędzie się 29-30 maja 2025 r. w Krakowie – organizowana przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego (PIPC). Tegoroczna edycja Kongresu Polska Chemia odbywa się w szczególnym czasie trwającej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, której hasłem przewodnim jest „Bezpieczeństwo, Europo!”.
Rejestracja na najważniejsze spotkanie branży chemicznej w 2025 roku dostępna jest pod adresem: https://kongrespolskachemia.pl/
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją dotyczącą narażenia ma szkodliwe czynniki biologiczne podczas spalania paliw RDF, pt. „Occupational Exposure to Airborne Bacteria During Handling Refuse-Derived Fuel from Municipal Solid Waste Used for Clinker Burning” autorstwa M. Cyprowski, A. Stobnicka-Kupiec, A. Ławniczek-Wałczyk, R. Górny, który ukazał się w Aerosol and Air Quality Research.
Skuteczną metodą ochrony przed ugryzieniem przez kleszcza są repelenty. Produkty przeznaczone do odstraszania kleszczy, chroniące przed ich ugryzieniami i związanymi z tym zagrożeniami, są produktami biobójczymi. Zgodnie z prawem w Polsce sprzedawane mogą być wyłącznie te produkty biobójcze, które posiadają odpowiednie pozwolenie. Ich lista jest dostępna w Wykazie Produktów Biobójczych na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.