12 NUMER NEWSLETTERA PRZEKAZUJEMY PAŃSTWU WRAZ Z ŻYCZENIAMI
ZDROWYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!
Przypominamy, że karty charakterystyki niespełniające wymogów Rozporządzenia 2020/878 z dnia 18 czerwca 2020 r. zmieniającego załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) można dostarczać tylko do dnia 31 grudnia 2022 r. Zmiany wymagane po tym terminie uwzględniają m.in. poprawki do Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów ONZ (GHS) (przeredagowanie sekcji 9, zmiany sekcji 14, 11, 12), włączenie niepowtarzalnych identyfikatorów postaci czynnej (kod UFI) do sekcji 1 oraz dodatkowych wymogów dla nanomateriałów i substancji zaburzających gospodarkę hormonalną.
Zapraszamy do lektury materiałów informacyjnych opracowanych w wyniku realizacji zadań i projektów V etapu programu wieloletniego realizowanego w CIOP-PIB (2020-2022) udostępnionych online:
Czy pyły organiczne wpływają na zdrowie człowieka? – na to pytanie odpowie interesujący tekst w zakładce „Warto wiedzieć” – „Pyły organiczne– źródła szkodliwych czynników biologicznych”.
W listopadowym wydaniu miesięcznika Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka ukazał się artykuł „BIOINFO - baza wiedzy o zagrożeniach szkodliwymi czynnikami biologicznymi” dostępna w internetowym portalu CIOP-PIB, autorstwa dr M. Gołofit-Szymczak i prof. R. L. Górnego.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją “Distribution of Selected Drug-resistant Enterococcus Species in Meat Plants in Poland” autorstwa A. Ławniczek-Wałczyk, M. Cyprowskiego i R. L. Górnego, która ukazała się w numerze 24 Rocznika Ochrony Środowiska z 2022 r.
Zaktualizowano „Wykaz wartości NDS i metod oznaczania” w bazie CHEMPYŁ w oparciu o opublikowane w roku 2022 metody oznaczania substancji chemicznych w powietrzu środowiska pracy w PiMOŚP oraz Polskich Norm z zakresu ochrony czystości powietrza. Zapraszamy do korzystania z bazy.