4 marca 2025 r. w Katowicach odbędzie się konferencja „Wektory BHP”, organizowana przez firmę Lyreco. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną nowoczesne technologie wspierające pierwszą pomoc oraz komunikację w zarządzaniu bhp i promowaniu kultury bezpieczeństwa pracy. CIOP-PIB objął patronat merytoryczny nad konferencją, a eksperci Instytutu przedstawią innowacyjne rozwiązania oraz wyniki badań z zakresu ochrony słuchu i akustyki w miejscu pracy.
CIOP-PIB jest partnerem II Konferencji „Bezpieczeństwo i Ochrona Pracy”, organizowanej przez Fundację „Akademia Społecznej Inspekcji Pracy” oraz Uniwersytet WSB Merito Łódź. Konferencja, która odbędzie się 6 marca 2025 r. w Łodzi, jest częścią obchodów 75-lecia Społecznej Inspekcji Pracy. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy, doświadczeni społeczni inspektorzy pracy oraz eksperci z zakresu prawa, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy. Ekspertka CIOP-PIB opowie o integracji wiedzy i doświadczeń w tworzeniu bezpiecznych warunków pracy.
W 2024 r. odbyła się 3. edycja oceny przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 pracowników. Do zestawienia „Najlepsi w bezpieczeństwie 2024” zakwalifikowano 50 firm o wysokim poziomie zarządzania obszarem bhp. Wśród laureatów znalazły się m.in.: Drosed S.A., NM Polska Sp. z o.o., UMA Investments Sp. z o.o., FIEGE Sp. z o.o., Xylem Lowara Vogel Polska Sp. z o.o. oraz Grupa Żywiec Sp. z o.o. Browar w Elblągu. Wręczenie dyplomów laureatom odbędzie się 14 marca 2025 r. w Warszawie, a nowa edycja rankingu rozpocznie się 1 września br.
Zapraszamy do udziału online w konferencji Building the Digital Future in Occupational Safety and Health , organizowanej w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Wydarzenie odbędzie się 3-4 kwietnia 2025 r. w Warszawie. Jego tematem przewodnim będzie wpływ transformacji cyfrowej na bezpieczeństwo pracy oraz zmiany na rynku pracy. Prelegenci poruszą m.in. kwestie etyczne, społeczne i technologiczne, takie jak wpływ automatyzacji, konieczność zdobywania nowych kompetencji czy wykorzystanie narzędzi cyfrowych w ocenie ryzyka zawodowego. Konferencja będzie transmitowana online na kanale YouTube CIOP-PIB.
CIOP-PIB organizuje w tym roku kampanię społeczną „Słucham i słyszę”, której celem jest zapobieganie chorobom narządu słuchu. Hałas, jako czynnik związany z rozwojem cywilizacji technicznej, towarzyszy nam na co dzień, także w środowisku pracy. Aby poprawić jakość życia i pracy, musimy bezwzględnie eliminować lub ograniczać hałas. Więcej informacji o kampanii oraz materiały informacyjne już wkrótce w portalu CIOP-PIB. Pozostańcie w nasłuchu.
Hasło tegorocznego Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (28 kwietnia 2025 r.) brzmi: „Cyfryzacja i sztuczna inteligencja – nowa era pracy”. z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjrzymy się wpływowi nowoczesnych technologii na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, w tym: sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowemu, egzoszkieletom, Internetowi rzeczy, rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, a także pracy zdalnej oraz pracy za pośrednictwem platform cyfrowych.
Zapraszamy do udziału w szkoleniu pn. „Bezpieczeństwo i higiena warunków pracy zdalnej oraz kształcenia się w trybie online”, skierowanym do osób pracujących zdalnie, uczących się online oraz pracowników służby bhp i pracodawców. Szkolenie porusza kwestie prawne, zagrożenia oraz zasady ergonomicznej organizacji stanowiska pracy w trybie zdalnym. Kurs jest dostępny bezpłatnie w formie online.
Polecamy najnowsze artykuły ekspertów CIOP-PIB w kwartalniku International Journal of Occupational Safety and Ergonomics. Dostępne bezpłatnie w ramach Open Access są:
Zgodnie z wynikami badania ESENER 2024 wśród najważniejszych czynników ryzyka we współczesnych miejscach pracy wymieniane są długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej oraz monotonia ruchowa. Ponadto badanie pokazało, że w sektorze usług wzrasta liczba wyzwań o charakterze psychospołecznym, a cyfryzacja prowadzi do przeciążenia informacyjnego i zacierania granic między pracą a życiem pozazawodowym.
Zachęcamy do korzystania z materiału edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”, skierowanego do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Scenariusze lekcji dotyczą bezpiecznych zachowań w szkole, domu, na ulicy oraz podczas wypoczynku. Są dostosowane do różnych grup wiekowych i można je wprowadzić do nauczania przedmiotów obowiązkowych.