30 lipca 2024 r. w CIOP-PIB odbyło się spotkanie ekspertów dotyczące ochrony pracowników przed wpływem wysokiej temperatury w miejscu pracy. Wzięli w nim udział: Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki, dyrektor IMP prof. Jolanta Walusiak-Skorupa oraz dyrektor CIOP-PIB dr inż. Wiktor M. Zawieska, prof. Instytutu. Obecnie przepisy bhp nie określają maksymalnej temperatury w miejscu pracy. Eksperci pracują nad nowymi regulacjami prawnymi, które mają być gotowe przed kolejnym sezonem letnim. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zebrało przepisy i zalecenia, które już dziś chronią pracowników przed skutkami wysokiej temperatury. Informacje te są zawarte w pakiecie informacyjnym „Dobry klimat w pracy”.
Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Nawet niewielkie odwodnienie (odpowiadające utracie 1-2% masy ciała) może negatywnie wpłynąć na zdrowie i bezpieczeństwo pracownika oraz efektywność pracy. Wyniki badań pokazują, że wielu pracowników ma problem z odpowiednim nawodnieniem. Dlatego zachęcamy do korzystania z infografik, które pomogą dbać o właściwy poziom nawodnienia.
![]() |
Prawidłowy stan nawodnienia organizmu – zalecenia ogólne, |
![]() |
Częstość spożywania różnych napojów |
Zapraszamy do udziału w konferencji „Niebezpieczne substancje chemiczne a bezpieczna praca. Substancje rakotwórcze, mutagenne i reprotoksyczne”. Konferencja przybliży temat wpływu substancji chemicznych i pyłów na stanowiskach pracy na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Omówimy także ocenę ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, gdzie występują te czynniki. Konferencja odbędzie się 25 września 2024 r. w formule hybrydowej: stacjonarnie w siedzibie CIOP-PIB w Warszawie oraz online.
Zapraszamy do udziału w Europejskim Konkursie Dobrych Praktyk związanym z kampanią „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”. Zachęcamy do zgłaszania rozwiązań, które skutecznie zapobiegają zagrożeniom związanym z wprowadzeniem systemów cyfrowych i angażują w zarządzanie bezpieczeństwem pracy zarówno pracodawców, jak i pracowników.
Termin składania wniosków upływa 30 września 2024 r. Konkurs jest organizowany przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) oraz jej krajowe punkty centralne, w Polsce reprezentowane przez CIOP-PIB.
CIOP-PIB oferuje nowe możliwości badania automatycznych filtrów spawalniczych (AFS). W Pracowni Ochron Oczu i Twarzy powstało uniwersalne stanowisko do wyznaczania czasu zadziałania AFS. Stanowisko to umożliwia badanie wszystkich typów automatycznych filtrów: płaskich, panoramicznych oraz zintegrowanych z obudową gogli i przyłbic. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: joszk@ciop.lodz.pl
W okresie upałów klimatyzacja w biurach staje się niezbędna. Należy jednak pamiętać o jej regularnych przeglądach i konserwacji. Niewłaściwa higiena pomieszczeń może negatywnie wpływać na zdrowie pracowników, zwłaszcza tych, którzy pracują głosem.
Klimatyzacja wysusza powietrze, dlatego osoby pracujące głosem powinny często nawilżać gardło, a pracodawcy powinni zapewnić im odpowiednią ilość wody. Więcej informacji na temat pracy głosem oraz pracy w klimatyzowanym pomieszczeniu można znaleźć na stronie kampanii „Pracuję głosem”.
Eksperci CIOP-PIB przygotowali materiał informacyjny dla pracodawców dotyczący edukacji zdrowotnej pracowników 45+. Zawiera on informacje o starzeniu się pracowników, znaczeniu edukacji zdrowotnej, motywowania pracowników do uczestniczenia w takiej inicjatywie oraz korzyściach z jej wprowadzenia w miejscu pracy. W materiale znajdują się również wskazówki, jak opracować program edukacji zdrowotnej do wdrożenia w firmie.
![]() |
Materiał dla pracodawców, |
![]() |
Program edukacji zdrowotnej pracowników 45+ – informacje kompleksowe |