Rada Ministrów przyjęła zmiany w Kodeksie pracy, konkretnie w treści art. 222 w zakresie rozszerzenia jej o substancje reprotoksyczne. Dzięki temu objęto ochroną pracowników pracujących w narażeniu na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu reprotoksycznym, czyli wpływającym na funkcje rozrodcze i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet lub na rozwój potomstwa. Narażenie to dotyczy dużej populacji pracowników zatrudnionych w różnych branżach gospodarki.
Tematem 33. edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy jest POŻAR. Celem konkursu jest podniesienie świadomości społecznej na temat pożaru i zagrożeń mogących wystąpić w jego wyniku, a także promowanie prawidłowej ochrony przeciwpożarowej w zakładach pracy. Do udziału w konkursie zapraszamy artystów plastyków, studentów i absolwentów uczelni plastycznych oraz studiów artystycznych zarówno w kraju, jak i za granicą. Projekty plakatów można przesyłać do 4 czerwca 2024 r. A w październiku wybrane plakaty trafią do oferty Instytutu.
Zapraszamy na konferencję pn. „Niebezpieczne substancje chemiczne a bezpieczna praca. Substancje rakotwórcze, mutagenne i reprotoksyczne” przybliżającą problematykę wpływu substancji chemicznych i pyłów występujących na stanowiskach pracy na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Wydarzenie odbędzie się 25 września 2024 r. w Warszawie oraz w formule online.
Zachęcamy do udziału w europejskim Konkursie Dobrych Praktyk związanym z kampanią „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”. Zapraszamy do składania wniosków prezentujących rozwiązania, które aktywnie zapobiegają zagrożeniom w obszarze bezpieczeństwa pracy związanym z wprowadzeniem systemów cyfrowych i automatyzacją miejsc pracy oraz które charakteryzują się dbałością o zdrowie i dobrostan pracowników. Wnioski można składać do 30 września 2024 r.
Ruszyła kampania społeczna pn. „Pracuję głosem” – na rzecz zapobiegania chorobom narządu głosu wśród pracowników.
W erze społeczeństwa informacyjnego przybywa zawodów, w których głos jest podstawowym narzędziem pracy. Dotyczy to nie tylko nauczycieli, aktorów czy śpiewaków, ale także pracowników infolinii, telemarketerów, instruktorów fitness czy nawet lekarzy (udzielających teleporad). Świadomość tego, że należy dbać o swój głos i poziom wiedzy, jak to robić, są często niedostateczne.
Ręczne spawanie laserowe to nowoczesna technologia, która niesie za sobą zagrożenia zawodowe, szczególnie dla oczu spawaczy. Mimo szerokiego zastosowania tej technologii, nie ma jednoznacznych metod oceny ryzyka zawodowego na ten temat. W artykule opracowanym przez ekspertów CIOP-PIB przeanalizowano różne metody wyznaczania maksymalnej dopuszczalnej ekspozycji na promieniowanie laserowe (MDE) oraz określono wymagany poziom ochrony dla filtrów zabezpieczających przed tym promieniowaniem. Wyniki analizy mogą przyczynić się do tworzenia skuteczniejszych protokołów bezpieczeństwa, co jest kluczowe dla zdrowia i bezpieczeństwa spawaczy.
Zachęcamy do skorzystania z zestawienia bibliograficznego pt. „Przemysł 4.0 i nowe technologie w aspekcie bezpieczeństwa pracy”, przygotowanego przez Ośrodek Informacji Naukowej i Dokumentacji CIOP-PIB. Zebrano w nim dane bibliograficzne dotyczące najnowszych publikacji – artykułów naukowych i popularnonaukowych – na temat nowoczesnych technologii, bieżących trendów i ich wpływu na bezpieczeństwo i zdrowie w pracy.