28 kwietnia 2024 r. obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy pod hasłem BEZPIECZEŃSTWO PRACY A ZMIANY KLIMATYCZNE. Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze oraz bardziej dotkliwe. Mają również istotny wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, którzy jako pierwsi są narażeni na te zagrożenia, często przez dłuższy czas i z większą intensywnością niż ogół populacji. W portalu CIOP-PIB (www.ciop.pl/28kwietnia) udostępniliśmy materiały dotyczące tego problemu, m.in. streszczenie raportu i prezentację Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Zapraszamy na szkolenie „Środki Ochrony Indywidualnej – charakterystyka oraz zasady prawidłowego doboru i stosowania” dedykowane pracownikom służby bhp, kadrze kierowniczej i pracodawcom. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się m.in.:
![]() |
czym powinny charakteryzować się środki ochrony indywidualnej przeznaczone do ochrony przed określonymi zagrożeniami, |
![]() |
jak prawidłowo identyfikować elementy znakowania środków ochrony indywidualnej, |
![]() |
jak dokonać właściwego doboru środków ochrony indywidualnej na stanowiskach pracy, |
![]() | jak zarządzać tymi środkami na poziomie zakładu pracy. |
Zapraszamy na 8. Europejską Konferencję nt. Normalizacji, Badań i Certyfikacji w dziedzinie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, organizowaną przez CIOP-PIB we współpracy z siecią EUROSHNET. Głównymi tematami będą działania UE uwzględniające Europejski Zielony Ład, wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym, transformację cyfrową gospodarki oraz nowe rozporządzenie dot. sztucznej inteligencji. Wydarzenie odbędzie się 13-14 czerwca 2024 r. w Krakowie. Rejestracja trwa do 29 maja.
CIOP-PIB bierze udział w projekcie międzynarodowym WAge („Zdrowe środowisko pracy dla wszystkich grup wiekowych: Wytyczne oparte na dowodach”). Celem przedsięwzięcia jest kompleksowa ocena wpływu biomechanicznych i psychospołecznych czynników na pracowników w różnym wieku. Na tej podstawie zostanie opracowany wskaźnik WAge, który pomoże ocenić poziom stresu i ryzyko chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Projekt otrzymał dofinasowanie z programu Horyzont Europa i będzie realizowany do listopada 2027 r.