Według danych GUS na temat zatrudnionych w warunkach zagrożenia w środowisku pracy, największe zagrożenie pod względem częstości występowania stanowi hałas, a na drugim miejscu znajdują się pyły. Wartości natężenia i stężenia czynników szkodliwych, w tym hałasu i pyłów, mogą ulegać zmianom. Dlatego w zakładach przemysłowych konieczne jest ciągłe monitorowanie parametrów środowiska pracy, umożliwiające szybkie wykrycie obszarów o dużej emisji hałasu i dużym stężeniu pyłów. W CIOP-PIB został opracowany system monitorowania ww. czynników, oparty na bezprzewodowym transferze danych oraz lokalizacji stacji pomiarowej przez stacjonarne nadajniki.
Przypominamy, że pod koniec 2022 r. ukazał się opracowany w CIOP-PIB raport pt. „Rynek środków ochrony indywidualnej i zbiorowej” przedstawiający rynek rękawic ochronnych, obuwia ochronnego, odzieży ochronnej dla spawaczy, przegród spawalniczych oraz ekranów akustycznych w biurach. Publikacji towarzyszy płatny suplement, w którym opisano m.in. tematy: barier wejścia na rynek środków ochrony, potencjału innowacyjnego badanych grup produktów i przyszłych perspektyw rozwoju rynku środków ochrony w Polsce.
![]() |
Raport – wersja bezpłatna |
![]() | Suplement do raportu – wersja płatna |
Kompleksowy poradnik pt. „Czynniki szkodliwe w środowisku pracy. Wartości dopuszczalne” to przydatne narzędzie wspierające pracodawców i specjalistów ds. bhp w działaniach z zakresu poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy. W zaktualizowanym wydaniu uwzględniono zmiany wprowadzone do obowiązujących wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń substancji chemicznych, pyłów, hałasu, czynników biologicznych, promieniowania jonizującego i parametrów środowiska termicznego, a także zmiany dotyczące profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikiem i chorób zawodowych. Koszt poradnika wynosi 30 zł + 5% VAT. Zamówienia można składać przez e-mail: kancelaria@ciop.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: „Zamówienie + tytuł książki”).
W numerze 4(114) kwartalnika „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy” opublikowano artykuły omawiające problemy rozpoznania i oceny elektromagnetycznych zagrożeń radiacyjnych w środowisku pracy, a wśród nich:
![]() |
podstawy oceny promieniowania optycznego, |
![]() | podstawy oceny impulsowego promieniowania radarów, |
![]() | rekomendowane metody oceny zagrożeń-EM, |
![]() | procedury reagowania na zdarzenia radiacyjne. |
Przez ostatnie kilka lat przyzwyczailiśmy się do widoku osób noszących półmaski. Czy jednak wiemy, jak prawidłowo je używać? Ma to szczególne znaczenie w przypadku narażenia na nanocząstki, m.in. grafen i jego pochodne. Naukowcy CIOP-PIB opracowali narzędzia do prawidłowej oceny skuteczności sprzętu ochrony układu oddechowego (SOUO), przeznaczonego do prac w narażeniu na grafen i jego formy pochodne. Sporządzili wytyczne doboru sprzętu, jego prawidłowego dopasowania i użytkowania, a także przygotowali zasady konserwacji i przechowywania SOUO.
Utrzymanie prawidłowego stanu nawodnienia organizmu jest bardzo ważne dla jego właściwego funkcjonowania. Już nawet niewielkie odwodnienie może wpływać negatywnie na zdrowie, bezpieczeństwo i wydajność pracowników. Badania przeprowadzone przez CIOP-PIB wskazują, że problem z odpowiednim nawodnieniem dotyczy dużego odsetka pracowników, szczególnie zimą. Przygotowane materiały pomagają rozwiązać ten problem i motywują do dbałości o nawodnienie.
![]() |
Zalecenia |
![]() | Infografika nt. częstości spożywania różnych napojów |
![]() | Infografika nt. prawidłowego stanu nawodnienia |
Job crafting oznacza modelowanie pracy, czyli dokonywanie zmian przez pracownika, z jego własnej inicjatywy, w celu zwiększenia poczucia sensu wykonywanej pracy, płynącej z niej satysfakcji lub dopasowania jej do indywidualnych zdolności i możliwości. Metoda ta pomaga w budowaniu zasobów osobistych i kreowaniu pozytywnych postaw wobec pracy – szczególnie młodych pracowników. W CIOP-PIB przygotowano poradnik dla pracowników i pracodawców, który opisuje m.in., jakie korzyści przynosi job crafting oraz jak stworzyć warunki sprzyjające jego stosowaniu.
Pracownicy biurowi borykają się często z dolegliwościami kręgosłupa, rąk i nadgarstków. W celu profilaktyki przeciążeń w miejscu pracy, w CIOP-PIB opracowano aplikację mobilną „Zdrowy pracownik biurowy” zawierającą zestaw ćwiczeń, które pozwalają uniknąć dolegliwości bólowych wynikających z długotrwałego siedzenia, a tym samym poprawiają jakość życia i zdolność do pracy. Więcej informacji i link do aplikacji w poniższej broszurze.
CIOP-PIB jest wydawcą miesięcznika „Bezpieczeństwo Pracy. Nauka i Praktyka”. Można w nim znaleźć interesujące artykuły na temat rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa i ochrony człowieka w środowisku pracy, informacje o zmianach w prawie, seminariach, konferencjach, targach i innych przedsięwzięciach poświęconych bhp. Prenumeratę można zamówić elektronicznie na okres 3, 6 lub 12 miesięcy. Cena jednego numeru w prenumeracie wynosi 14 zł (łącznie z kosztami wysyłki).