Wartość rynku środków ochrony indywidualnej (ŚOI) w 2022 roku szacuje się na 64,96 mld USD, a do 2027 r. może wzrosnąć nawet do 92,86 mld USD – jak wynika z danych opublikowanych w raporcie pt. „Rynek środków ochrony indywidualnej i zbiorowej 2022”. Publikacja powstała jako wynik badania rynku, przeprowadzonego na zlecenie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego jesienią 2022 r. Badanie dotyczyło środków ochrony kończyn górnych i dolnych, odzieży ochronnej dla spawaczy, przegród spawalniczych oraz ekranów akustycznych stosowanych w biurach. Zgodnie z danymi z badania, zdaniem dostawców ŚOI głównymi czynnikami wpływającymi na ceny ŚOI są ceny energii (73,8%) oraz materiałów (70,8%).
Długotrwałe narażenie na działanie toksycznych, lotnych substancji chemicznych w środowisku pracy może powodować senność, zmęczenie, podrażnienie błony śluzowej nosa, gardła i oczu, bóle głowy, zatrucie organizmu, biegunki, a nawet śmierć. W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym opracowano innowacyjny prototyp sensora wybranych substancji chemicznych. Wykorzystano go przy tworzeniu inteligentnego systemu monitorującego poziom zużycia sprzętu ochrony układu oddechowego, pochłaniającego substancje o niskim progu wyczuwalności zapachowej.
Zapraszamy do obejrzenia filmów i fotografii laureatów 6. edycji konkursu fotograficznego i filmowego O!ZNAKI PRACY, który odbył się pod hasłem: „Szczęśliwi pracy nie liczą”. Relację z uroczystego zakończenia konkursu można obejrzeć na kanale CIOP-PIB w serwisie YouTube.
![]() |
Prace laureatów konkursu |
![]() |
Relacja z finału konkursu |
Zachęcamy do obejrzenia relacji z finału konkursu na plakat 2023 pn. „Komunikacja”, który był połączony w wernisażem wystawy plakatów. Wystawę pokonkursową można oglądać w siedzibie CIOP-PIB ul. Czerniakowska 16 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00. Wystawa będzie dostępna do czerwca 2023 r.
![]() |
Relacja z finału konkursu |
![]() |
Plakaty nagrodzone i wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu |