Z przyjemnością informujemy, że w najnowszym wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (opublikowanym 1 grudnia br.) znalazł się wydawany przez CIOP-PIB miesięcznik „Bezpieczeństwo Pracy. Nauka i Praktyka”, któremu przyznano 20 punktów. Zapraszamy do publikacji i lektury. Artykuły recenzowane numeru 12. są już dostępne online.
W imieniu Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego oraz sieci Partnership for European Research in Occupational Safety and Health (PEROSH) zapraszamy do udziału w 6. Międzynarodowej Konferencji Wellbeing at Work – Wellbeing in hectic times, która odbędzie się online w dniach 13-15 czerwca 2022 r. i będzie prowadzona w języku angielskim. Konferencja jest skierowana do naukowców, ekspertów, praktyków i podmiotów zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką wellbeingu, czyli dbania o dobrostan pracowników. Termin nadsyłania streszczeń wystąpień upływa 31 stycznia 2022 r.
Raport z badania rynku środków ochrony indywidualnej układu oddechowego, oczu, twarzy, głowy i słuchu oraz masek medycznych jest już dostępny w portalu CIOP-PIB. Przedstawia on wyniki diagnozy oraz prognozy rozwoju rynku producentów, dostawców i odbiorców wybranych środków ochrony indywidualnej i masek medycznych. Przypominamy, że wyniki raportu zostały przedstawione podczas konferencji 29 listopada 2021 r. Nagranie z konferencji jest dostępne w serwisie YouTube.
![]() | raport z badania rynku |
![]() | nagranie z konferencji prezentującej wyniki badania |
Powrót do pracy po chorobie COVID-19 może być bardzo trudny. W poradnikach dla pracowników-ozdrowieńców i dla kadry kierowniczej można znaleźć wskazówki, jak lepiej zarządzać takimi sytuacjami i porady, jak zapewniać wsparcie pracownikom w związku z długą absencją i przed powrotem do pracy. Publikacje zostały przygotowane przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.
Jeśli na stanowisku pracy pojawiają się urządzenia lub systemy zdolne do pozyskiwania, gromadzenia oraz przetwarzania danych, wśród których mogą znaleźć się dane o charakterze wrażliwym, to obowiązkiem pracodawcy jest
zapewnienie ich ochrony. Przedstawiamy poradnik, w którym zwrócono uwagę zarówno na zagadnienia prawnej ochrony danych osobowych, jak i na wybrane aspekty stosowanych technologii. Jest on przeznaczony dla osób zainteresowanych funkcjonowaniem innowacyjnych technologii (w tym Internetu rzeczy) w środowisku pracy.
Kopenhaski Kwestionariusz Psychospołeczny jest obecnie międzynarodowym, standaryzowanym narzędziem, wykorzystywanym przez Międzynarodową Organizację Pracy oraz Światową Organizację Zdrowia do oceny zagrożeń psychospołecznych występujących w środowisku pracy. W ramach prac badawczych w CIOP-PIB zaadaptowano kwestionariusz do polskich warunków i wykorzystano go do przeprowadzenia badania grupy pracowników wykonujących prace o szczególnym charakterze. Przedstawiamy broszurę, która zawiera wyniki badania i zalecenia do konstruowania programów profilaktyki stresu w pracy.