Dzień Pracownika Służby BHP

Z okazji obchodzonego 19 września Dnia Pracownika Służby BHP życzymy wszystkim specjalistom bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, aby Wasz wkład w tworzenie bezpiecznych miejsc pracy był zawsze doceniany przez pracodawców, pracowników i resztę społeczeństwa. Źródłem satysfakcji i radości niech będzie dla Was zarówno praca zawodowa, jak i sukcesy w życiu osobistym. Serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie i za możliwość współpracy z Wami.

LiniaLiniaLinia

XXII Światowy Kongres Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

W dniach 20-23 września 2021 r. odbędzie się XII Światowy Kongres Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Tym razem jest on organizowany w formie online. Tematem kongresu będzie prewencja w dobie cyfryzacji i globalne rozwiązania zapewniające bezpieczną i zdrową pracę. Organizatorami kongresu są: Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO), Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego (ISSA), Instytut Pracy i Zdrowia (IWH) oraz Kanadyjskie Centrum Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (CCOHS).

Więcej w wersji desktopLinia

Wideokonferencja dotycząca stresu cyfrowego

Zapraszamy na wideokonferencję dotyczącą stresu cyfrowego oraz sposobów radzenia sobie z nim, która odbędzie się 29 września 2021 r. W programie m.in. problematyka zdrowia psychicznego pracowników pracujących zdalnie, wellbeing w cyfrowym świecie oraz praktyczne sposoby, jak radzić sobie z napięciem i przeciążeniem informacyjnym. Organizatorem konferencji jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Konferencja jest częścią społecznej kampanii informacyjnej, która potrwa do końca 2021 r. Link do rejestracji

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Konkurs O!ZNAKI PRACY

Zachęcamy do udziału w V edycji konkursu O!ZNAKI PRACY, której tematem jest:. „Stary zawód – nowa rzeczywistość”. Konkurs stanowi zaproszenie do wizualnego komentowania zmian zachodzących w świecie pracy, a w szczególności do zobrazowania współczesnego funkcjonowania tradycyjnych zawodów. Do konkursu przyjmowane są fotografie, filmy lub prezentacje multimedialne. Prace można przesyłać za pośrednictwem strony internetowej konkursu do 3 października 2021 r.

pdfLinia

Strategiczne ramy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy 2021-2027

Treść strategicznych ram dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021–2027, opracowanych przez Komisję Europejską, jest już dostępna w języku polskim. Określono w nich najważniejsze priorytety i działania mające na celu poprawę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, przeciwdziałanie konsekwencjom szybkich zmian sytuacji gospodarczej i demograficznej oraz zagrożeniom związanym z rozpowszechnieniem się nietypowych form zatrudnienia. Więcej informacji na stronie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

pdfLinia

Jak szkolić pracowników 50+?

Pracownicy starsi (50+) stanowią dużą i ważną grupę na rynku pracy. Niestety, bardzo często nie widzą oni potrzeby podnoszenia swoich kompetencji, aby być lepiej dostosowanym do wymagań współczesnego rynku pracy. Specjaliści CIOP-PIB przygotowali poradnik i listę kontrolną, których celem jest wspieranie procesu uczenia się pracowników starszych wykonujących różne rodzaje pracy: umysłową, fizyczną lub mieszaną. Poradnik zawiera opis czynników sprzyjających procesowi uczenia się pracowników starszych oraz zakłócających go, a także metody i praktyczne wskazówki dotyczące organizacji szkoleń dla tych pracowników.

Poradnik
Lista kontrolna
LiniaLiniaLinia

E-kompetencje osób z niepełnosprawnością narządu wzroku

Nowoczesne technologie i obsługa urządzeń są bardzo istotne na współczesnym rynku pracy. Szczególną rolę odrywają one dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Umożliwiają im komunikację, dostęp do informacji, edukację, zatrudnienie, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich a tym samym wspierają prowadzenie samodzielnego życia. W celu wsparcia zatrudnienia osób z niepełnosprawnością narządu wzroku w wykonywaniu prac z wykorzystywaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, przygotowaliśmy materiał informacyjny oraz test kompetencji cyfrowych, który pozwoli na samodzielne zdiagnozowanie ich poziomu.

Materiał informacyjny
Test kompetencji cyfrowych

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa, Polska

www.ciop.pl