Konferencja „Niebezpieczne substancje chemiczne a bezpieczna praca”

Trwa rejestracja do udziału w konferencji online pn. „Niebezpieczne substancje chemiczne a bezpieczna praca”, W programie m.in.: analiza chemicznych zanieczyszczeń powietrza na stanowiskach pracy, ocena narażenia i ryzyka zawodowego związanego z występowaniem substancji chemicznych oraz zagadnienia z zakresu toksykologii przemysłowej. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2021 r. i jest organizowane przez CIOP-PIB i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Kampania społeczna „Stres cyfrowy”

Od września 2021 r. rusza informacyjna kampania społeczna CIOP-PIB pn. „Stres cyfrowy”. Dotyczy prewencji stresu cyfrowego i promowania działań mających na celu poprawę dobrostanu psychofizycznego pracowników, przez zapewnienie równowagi cyfrowej w czasie pracy i po pracy. Celem organizatorów kampanii będzie zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nadmiaru informacji cyfrowej, konieczności bycia nieustannie dostępnym poprzez komunikatory i portale społecznościowe oraz zacierania się granicy pomiędzy życiem zawodowym i pozazawodowym.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Europejski Konkurs Dobrych Praktyk

Zapraszamy do udziału w europejskim Konkursie Dobrych Praktyk. Do konkursu można zgłaszać rozwiązania, które zapobiegają zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego w miejscu pracy i wskazują na skuteczne zarządzanie tym problemem. Mogą dotyczyć np. sprzętu, stanowiska pracy lub jego organizacji, a także akcji prozdrowotnych i profilaktycznych. Konkurs jest organizowany w ramach kampanii „Dźwigaj z głową” i ma dwa etapy: krajowy i ogólnoeuropejski. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 września 2021 r.

Więcej w wersji dekstopWięcej w wersji mobilnejLinia

Webinarium na temat chorób układu mięśniowo-szkieletowego związanych z pracą

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości i Instytut Medycyny Pracy zapraszają na webinarium pt. „Choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Czynniki ryzyka związane z pracą”, które odbędzie się 21 września 2021 r. Podczas webinarium zostaną przedstawione najważniejsze czynniki ryzyka chorób układu mięśniowo-szkieletowego oraz możliwości ograniczania tych czynników. Webinarium jest organizowane w ramach kampanii „Dźwigaj z głową”.

pdfLinia

Badania nad ograniczaniem hałasu za pomocą metamateriałów

Według danych GUS hałas stanowi najczęściej spotykane zagrożenie w środowisku pracy. Tradycyjne środki stosowane w celu jego ograniczania są w niektórych przypadkach nieskuteczne lub niemożliwe do zastosowania. Obiecującym, innowacyjnym kierunkiem są badania nad metamateriałami akustycznymi, umożliwiającymi znaczną redukcję lub zmianę kierunku rozprzestrzeniania się hałasu. Przedsiębiorstwa zainteresowane badaniami i rozwojem barier dźwiękoizolacyjnych opartych na metamateriałach akustycznych zachęcamy do kontaktu z Instytutem: grszc@ciop.pl.

LiniaLiniaLinia

Film na temat Zakładu Zagrożeń Wibroakustycznych

Zakład Zagrożeń Wibroakustycznych to jeden z zakładów naukowo-badawczych CIOP-PIB. W jego skład wchodzi kilka specjalistycznych laboratoriów, wśród których laboratorium drgań i komora akustyczna są unikatowe w skali światowej. W laboratoriach prowadzone są badania wpływu hałasu i drgań na organizm człowieka (w tym w zakresie oddziaływania szkodliwego i uciążliwego), opracowywane i doskonalone metody pomiaru oraz oceny hałasu (w tym – ultradźwiękowego) i drgań, a także tworzone rozwiązania techniczne ograniczające hałas i drgania. Zakład prowadzi ponadto badania środków ochrony słuchu oraz rękawic antywibracyjnych na potrzeby oceny zgodności.

filmLinia

Wymagania pracy - wyzwania czy przeszkody?

Zbyt duża ilość pracy i napięte terminy zmuszające do zostawania po godzinach to powszechny problem. Z drugiej strony rozpowszechniony jest też pogląd, że, stawiając ludziom wysokie wymagania w pracy, sprzyjamy ich rozwojowi, sprawiamy, że praca staje się ciekawsza, a to prowadzi do lepszych wyników. W celu zrozumienia relacji pomiędzy wymaganiami w pracy a postawą pracownika konieczne jest rozróżnienie dwóch rodzajów wymagań: wyzwań i przeszkód.

pdfLinia

Ćwiczenia zmniejszające ryzyko wypadków spowodowanych upadkami pracowników

Istotnym problemem w środowisku pracy są wypadki spowodowane upadkami pracowników. Ich najczęstsze przyczyny to zaburzenia równowagi. W CIOP-PIB opracowano materiał informacyjny na temat wpływu zmęczenia na sprawność i równowagę ciała. Przygotowano także program ćwiczeń mających na celu poprawę koordynacji ruchowej i samokontroli położenia ciała w przestrzeni. Polecamy ten profilaktyczny program ćwiczeń osobom w każdym wieku.

Wpływ zmęczenia na zaburzenia równowagi ciała
Program ćwiczeń
LiniaLiniaLinia

Ograniczanie ryzyka wypadków w pracy zmianowej

System zmianowy, a szczególnie praca nocna, to formy zatrudnienia związane z zakłóceniem dobowego rytmu fizjologicznego człowieka. Udowodniono, że stanowią czynnik sprzyjający i przyspieszający pojawianie się schorzeń układów: sercowo-naczyniowego, hormonalnego czy pokarmowego, a w czasie samej pracy obserwuje się większe zmęczenie i mniejszą koncentrację uwagi. Zwiększa to ryzyko pomyłek i wypadków przy pracy. Polecamy opracowane w CIOP-PIB „Zalecenia i przykłady dobrych praktyk umożliwiające ograniczenie ryzyka wypadków w pracy zmianowej”.

pdfLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa, Polska

www.ciop.pl