Newsletter
Aktualności
  • Na przełomie sierpnia i września 2021r. planowana jest Konferencja NIEBEZPIECZNE SUBSTANCJE CHEMICZNE A BEZPIECZNA PRACA. Już dzisiaj chcielibyśmy zaprosić Państwa na to wydarzenie, które będzie okazją do dzielenia się wiedzą i wymianą doświadczeń w zakresie narażenia na czynniki chemiczne w środowisku pracy. Zagadnienia ujęte w programie konferencji dotyczyć będą, m.in.: analizy chemicznych zanieczyszczeń powietrza na stanowiskach pracy, oceny narażenia i ryzyka zawodowego związanego z występowaniem substancji chemicznych, zagadnień z zakresu toksykologii przemysłowej, nowych i pojawiających się zagrożeń chemicznych i ich ograniczanie w środowisku pracy oraz źródeł informacji nt zagrożeń chemicznych w środowisku pracy. Zachęcamy do śledzenia doniesień nt konferencji na stronach bazy CHEMPYŁ. Szczegóły już wkrótce.

    link


Co nowego?
  • Zachęcamy do pobrania zaleceń pt. „Ocena i ograniczanie ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na kwas siarkowy(VI)”

    link

    Polecamy opracowania dotyczące substancji rakotwórczych umieszczone w zakładce Materiały informacyjne w bazie CHEMPYŁ dotyczące ograniczania zagrożeń związanych z pracą z (wytypowanymi) czynnikami rakotwórczymi:

    link

    oraz poradnik „Narażenie zawodowe na substancje rakotwórcze i mutagenne. Metody oznaczania wybranych substancji chemicznych”.

    W poradniku zamieszczono opracowane procedury oznaczania następujących substancji rakotwórczych w powietrzu na stanowiskach pracy:
    3,3'-dimetylobenzydyny; 3,3'-dimetoksybenzydyny; karbaminianu etylu: 1,2,3,4-diepoksybutanu; 4-aminoazobenzenu; 2,6-diaminotoluenu; 3,3'-dichlorobenzydyny; siarczanu dietylu; 1,4,5,8-tetraaminoantrachinonu (błękitu zawiesinowego 1); azobenzenu; chlorowodorku 4,4'-(4-iminocykloheksa- 2,5-dienylidenometyleno)dianiliny (czerwieni zasadowej 9); bromianu(V) potasu i 1,3,5-tris(oksiranylometylo)- 1,3,5-triazyno-2,4,6(1H,3H,5H)-trionu (TGIC).

    link

    Pracownia Zagrożeń Chemicznych CIOP-PIB oferuje oznaczanie ww. substancji w ramach zleceń zewnętrznych.

    link

  • Zapraszamy do odwiedzin zakładki „Warto wiedzieć” w bazie BIOINFO – zamieszczono tu interesujące informacje dotyczące postepowania z odpadami w czasie pandemii.

    link

    Wprowadzone zostały nowe dane do serwisu BIOINFO w zakresie szkodliwych czynników biologicznych ułatwiających ocenę ryzyka zawodowego w zakładach pracy – Czynniki wiodące dla Przemysłu mięsnego i Hodowli drobiu.

    link


logo

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa
tel. +48 (22) 623 36 98, fax. +48 (22) 623 36 93