Newsletter
Aktualności
  • Ukazało się Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 18 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2021 poz. 325) .
    Wprowadzono zmiany wartości normatywnych dla 6 substancji chemicznych i dodano wartości normatywów higienicznych dla 4 nowych substancji chemicznych nie ujętych dotąd w wykazie. Pewne substancje obowiązuje jednak okres przejściowy.

    link

  • Ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. 2021 poz. 279), w którym dodano:

    • 7. Prace związane z narażeniem przez skórę na działanie olejów mineralnych użytych wcześniej w silnikach spalinowych wewnętrznego spalania w celu smarowania i schładzania części ruchomych silnika.
    • 8. Prace związane z narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla.

    link

  • Ukazało się nowe zaktualizowane i zweryfikowane XII wydanie poradnika nt.: Czynniki szkodliwe w środowisku pracy – wartości dopuszczalne 2020. Poradnik można zakupić w CIOP-PIB.

    link

  • Zachęcamy do zapoznania się z publikacją: Metody grawimetryczne i optyczne w pomiarach stężenia aerozoli autorstwa P. Oberbek, S. Jakubiak, która ukazała się w lutowym wydaniu BEZPIECZEŃSTWA PRACY - NAUKA I PRAKTYKA (NR 2(593) 2021)

    link

Co nowego?
  • Zmieniliśmy dla Państwa zakładkę Materiały wspomagające w bazie CHEMPYŁ!.
    Nazwa zakładki uległa zmianie z Materiały wspomagające na Materiały informacyjne. Zgromadzono tu materiały informacyjne, broszury, poradniki i zalecenia z dziedziny zagrożeń chemicznych i pyłowych, opracowane w ramach badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych podczas kolejnych czterech etapów programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego/Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w latach 2008 -2019. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ich treścią.
    Po wejściu na stronę z opracowaniami z danego etapu programu - pełną wersję wybranych materiałów możecie Państwo pobrać i zapisać na swoim komputerze. Zapraszamy!

    link


logo

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa
tel. +48 (22) 623 36 98, fax. +48 (22) 623 36 93