Newsletter

Aktualności
  • Latem 2020 roku na międzynarodowym rynku wydawniczym ukazała się anglojęzyczna seria monografii naukowych poświęconej szeroko pojętym zagadnieniom bezpieczeństwa i zdrowia w środowisku pracy. Seria „Occupational Safety, Health, and Ergonomics: Theory and Practice” została przygotowana przez zespół autorów z CIOP–PIB we współpracy z naukowcami z innych wiodących instytucji badawczych z Polski i zagranicy i wydana została przez CRC Press / Taylor & Francis. Szczególnie polecamy monografie dotyczące zagrożeń chemicznych i biologicznych w środowisku pracy:

    • Emerging Chemical Risks in the Work Environment by Małgorzata Pośniak
    • Microbiological Corrosion of Buildings. Guide to Detection, Health Hazards, and Mitigation by Rafał L. Górny.

    link

  • W wyniku prac prowadzonych nad wdrożeniem przepisów Unii Europejskiej w zakresie chemikaliów agencja ECHA stworzyła największą na świecie bazę danych dotyczących substancji chemicznych. Zawiera ona informacje w języku angielskim o ponad 140 tysiącach substancji chemicznych i jest stale poszerzana. Zachęcamy do korzystania z tego źródła informacji.

    link

  • Na stronie internetowej CIOP-PIB ukazały się informacje dotyczące Oceny ryzyka zawodowego związanego z możliwością narażenia na wirus SARS-CoV-2 w miejscu pracy. Komunikat nr 6.

    link

  • W czerwcu br. ukazało się rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 czerwca 2020 r. w sprawie zgłaszania wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych u ludzi (DzU. 2020, poz. 1118).

    link

  • 15 września opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. W projektowanym rozporządzeniu wprowadzono zmianę w § 1 w pkt 1, 3 i 4 projektu rozporządzenia polegającą na nadaniu nowego brzmienia załącznikom nr 1, 4 i 5 do rozporządzenia zgodnie z dyrektywą Komisji (UE) 2019/1833 z dnia 24 października 2019 r. Ponadto zgodnie z art. 2 ust. 1 tej dyrektywy Państwa członkowskie zostały zobligowane do jej wprowadzenia do krajowego systemu prawa najpóźniej do dnia 20 listopada 2021 r.

    link

Co nowego?
  • W bazie CHEMPYŁ przeprowadzono weryfikację danych, która dotyczyła nazw substancji chemicznych, metod ich oznaczania w powietrzu środowiska pracy, aktualnej klasyfikacji wg Rozporządzenia CLP ze zmianami, zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia (H) i środki ostrożności (P), hasła ostrzegawczego i piktogramów GHS, a także wybranych właściwości fizykochemicznych, w tym temperatury wrzenia i stanu skupienia. Wprowadzone zostały zmiany w bazie substancji rakotwórczych na podstawie Rozporządzenia CLP, jak również dostępnych dokumentacji dla konkretnych substancji chemicznych. Zapraszamy do korzystania z bazy.

    link


logo

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa
tel. +48 (22) 623 36 98, fax. +48 (22) 623 36 93