Benzen – weryfikacja wartości NDS

Międzyresortowa Komisja do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy zweryfikowała wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia benzenu zgodnie z dyrektywą 2022/431/UE do poziomu 0,66 mg/m3. Nowa wartość będzie obowiązywała od 6 kwietnia 2026 r. Benzen jest substancją rakotwórczą i mutagenną. W kontekście chorób nowotworowych najczęściej spotykane następstwo narażenia na działanie benzenu to białaczka i inne choroby krwinek czerwonych lub białych. Benzen jest stosowany przede wszystkim jako rozpuszczalnik w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym oraz jako materiał wyjściowy i półprodukt w syntezie wielu chemikaliów.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnej

Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy 2022

Jeszcze do 31 lipca 2022 r. można zgłaszać prace na Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy, organizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W konkursie są nagradzane rozwiązania, które – zastosowane w praktyce – przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy w firmach, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki możliwości psychofizycznych pracowników, w tym osób starszych oraz niepełnosprawnych, a także ograniczania narażenia na najczęstsze czynniki szkodliwe dla zdrowia, w tym przede wszystkim czynniki rakotwórcze. W konkursie mogą brać udział przedsiębiorstwa, instytucje, a także pracownicy – indywidualnie lub zespołowo.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnej

6. edycja konkursu O!ZNAKI PRACY

Ogłaszamy 6. edycję konkursu fotograficznego i filmowego O!ZNAKI PRACY – tym razem pod tytułem "Szczęśliwi pracy nie liczą". Tematem konkursu w tym roku jest praca, która przynosi szczęście. Zachęcamy do zastanowienia się, co można zrobić, żeby w pracy czuć się dobrze i bezpiecznie, żeby się w niej rozwijać, czerpać z niej radość i satysfakcję. Zapraszamy do pokazania na zdjęciach i w filmach takiej właśnie pracy.

WięcejLinia

Nauka technik oddechowych w celu zmniejszenia stresu i objawów depresyjnych

Zostały jeszcze wolne miejsca na udział w projekcie badawczym poświęconym nauce technik oddechowych, prowadzonym przez naukowców z CIOP-PIB. Regularne praktykowanie technik oddechowych to jeden ze sposobów na poprawę nastroju, zmniejszenie stresu, redukcję objawów lękowych i depresyjnych, a także poprawę jakość snu. Do wypełnienia ankiety kwalifikującej do badania zapraszamy osoby w wieku 25-40 lat, które doświadczają stresu.

WięcejLinia

Mobbing w pracy – serwis internetowy

Mobbing jest poważnym problemem wielu pracowników, choć skala problemu w Polsce jest bardzo trudna do oszacowania. Ofiarą mobbingu może stać się każdy pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Najnowsze badania pokazują także, że nie tylko cechy osobowości pracowników, ale także czynniki organizacyjne mogą sprzyjać wystąpieniu przemocy psychicznej w miejscu pracy. W portalu CIOP-PIB został utworzony serwis tematyczny, poświęcony temu problemowi. Zawiera on informacje na temat przejawów mobbingu, jego przyczyn, konsekwencji i metod radzenia sobie z nim.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnej

Dostęp do międzynarodowych baz zasobów elektronicznych

Biblioteka CIOP-PIB posiada dostęp do zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki oraz do międzynarodowych baz subskrybowanych przez Instytut: IEEE/IET, ProQuest i OSH-UPDATE+FIRE. Dzięki udostępnieniu multiwyszukiwarki każdy użytkownik może przez Internet dotrzeć do katalogu Biblioteki CIOP-PIB, a także przeszukać światowe źródła wiedzy, w tym zasoby w modelu Open Access w obszarze bezpieczeństwa pracy.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnej

Nagrody dla CIOP-PIB za rozwiązania z obszaru ochrony przed hałasem

Dwa innowacyjne rozwiązania, opracowane w Zakładzie Zagrożeń Wibroakustycznych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego zostały w tym roku uhonorowane prestiżowymi nagrodami. Naczelna Organizacja Techniczna wyróżniła Brązowym Laurem Innowacyjności rozwiązanie pt. "Metamateriał akustyczny do zastosowania w układach dźwiękoizolacyjnych do ograniczania hałasu w warunkach przemysłowych", natomiast Złoty Medal MTP podczas Targów SAWO 2022 przyznano rozwiązaniu pt. "Mobilny manipulator do pomiarów akustycznych".

metamateriał akustyczny do zastosowania w układach dźwiękoizolacyjnych
mobilny manipulator do pomiarów akustycznych
LiniaLiniaLinia

Wykorzystanie technik rzeczywistości wirtualnej i teleobecności do wspomagania wykonywania pracy fizycznej przez osoby starsze i z niepełnosprawnościami

W ostatnich latach intensywnie rozwija się dziedzina teleoperacji, czyli zdalnego sterowania urządzeniami przemysłowymi. Umożliwia ona fizyczne odsunięcie pracownika od strefy zagrożenia znajdującej się w środowiska pracy. W CIOP-PIB został zaprojektowany i zbudowany model funkcjonalny dwuramiennego robota mobilnego sterowanego przez operatora z wykorzystaniem gogli rzeczywistości wirtualnej i kontrolerów trzymanych w dłoniach. Zastosowanie tego robota umożliwia realizację pracy w strefie zagrożenia bez narażenia życia i zdrowia człowieka np. w związku z ekspozycją na szkodliwe substancje chemiczne. Ponadto udźwig robota nie jest ograniczony przez możliwości fizyczne osoby sterującej jego pracą, co jest szczególną zaletą w przypadku osób starszych lub z niepełnosprawnościami.

WięcejLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl