Półmaska do ochrony przed smogiem

W celu ochrony przed smogiem, w CIOP-PIB opracowano półmaskę filtrującą klasy FFP2, charakteryzującą się bardzo dobrymi parametrami filtracyjnymi. Zapewnia ona całościową ochronę zarówno przed aerozolami, takimi jak pyły zawieszone w powietrzu (od PM1 do PM10), a także dym i mgła, jak również przed substancjami chemicznymi występującymi w smogu. Dodatkowo jest widoczna po zmroku dzięki wzorowi fluorescencyjnemu. Produkt otrzymał trzy nagrody podczas ubiegłorocznych targów międzynarodowych.

WięcejLinia

Aplikacja wspomagająca prawidłowe dopasowanie półmasek

W CIOP-PIB opracowano aplikację na urządzenia mobilne Size 4 Face, która pomaga w dopasowaniu półmaski do indywidualnych wymiarów twarzy. W tym celu aplikacja wykonuje automatycznie pomiary twarzy, przypisuje jej wielkość do jednego z 5 rozmiarów i wskazuje przykładowe modele dostępnych na rynku półmasek o odpowiednim rozmiarze. Aplikację można pobrać bezpłatnie na telefon z systemem Android ze sklepu Google Play. Rozwiązanie zostało nagrodzone srebrnym medalem Międzynarodowego Konkursu Wynalazków Targów Concours Lépine 2021 w Paryżu.

WięcejLinia

Ćwiczenia w pracy zapobiegające dolegliwościom mięśniowo-szkieletowym

Osoby wykonujące pracę w niezmiennej pozycji, szczególnie siedzącej, są narażone na ból kręgosłupa i inne dolegliwości mięśniowo-szkieletowe. Częste przerwy w pracy i nawet tylko kilka minut ćwiczeń mogą zapobiec tym dolegliwościom. Przedstawiamy propozycje kilku ćwiczeń na każdy dzień tygodnia do wykonywania w pracy i upowszechniania wśród pracowników.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Wpływ Przemysłu 4.0 na metody zarządzania bhp

Koncepcja Przemysłu 4.0 obejmuje m.in. wykorzystywanie co-botów, egzoszkieletów, pojazdów autonomicznych oraz linii produkcyjnych sterowanych algorytmami w procesach produkcyjnych i logistycznych. W ramach projektu realizowanego przez CIOP-PIB planujemy opisać i opublikować przykłady dobrych praktyk dotyczących wdrażania Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Zapraszamy przedstawicieli firm wdrażających powyższe rozwiązania do podzielenia się swoimi doświadczeniami.

WięcejLinia

Film: Napo i robotyzacja w pracy

Nowy film z serii „Napo”, jak zwykle z humorem wprowadza widza w kwestie bezpieczeństwa związanego z robotyzacją i automatyzacją produkcji. Film pokazuje główne zagrożenia wynikające z zastosowania nowych technologii oraz sposoby zapobiegania im. Jednym z członków konsorcjum, opracowującym film „Napo”, jest CIOP-PIB.

WięcejLinia

Zagrożenia związane z wykonywaniem pracy fizycznej w handlu przez kobiety 55+

Szacuje się, że blisko 2/3 zatrudnionych w handlu detalicznym w Polsce stanowią kobiety, a ok. 40% pracowników to osoby, które ukończyły 50. rok życia. Niedostosowanie obciążenia fizycznego pracownika do jego wieku, płci, stanu zdrowia lub sprawności motorycznej jest przyczyną niższej wydajności pracy oraz zwiększenia liczby wypadków przy pracy i absencji chorobowych. W przygotowanej broszurze zawarto podstawowe wiadomości na temat ograniczeń i zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy fizycznej przez kobiety 55+, na przykładzie pracownic handlu detalicznego.

WięcejLinia

Skutki działania biopaliw II generacji

Biopaliwa II generacji są otrzymywane z tłuszczów odpadowych. Zachęcamy do zapoznania się z wydawnictwami, w których omówiono skutki działania biopaliw II generacji oraz wady i zalety ich stosowania. Wskazano także, jak ograniczyć narażenie pracowników na cytotoksyczne działanie biopaliw II generacji, a także, jak należy je właściwie przechowywać i transportować.

Bezpieczne warunki produkcji i stosowania biopaliw II generacji
Ogólne zalecenia do oceny i ograniczania ryzyka zawodowego dla pracujących w narażeniu na biopaliwa II generacji
Odległe skutki działania biopaliw II generacji
Zalecenia do oceny i ograniczania ryzyka zawodowego – dot. skutków odległych i genotoksycznego działania biopaliw II generacji

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl