-
Ukazało się nowe Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 stycznia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2020 poz. 61). Rozporządzenie weszło w życie 17 stycznia 2020 roku.

Prosimy zwrócić uwagę na §2 Rozporządzenia, w którym podano okresy przejściowe obowiązywania wartości NDS dla 1,2-dichloroetanu; 2,2'-dichloro-4,4'-metylenodianiliny; kadmu, pyłów drewna, związków chromu (VI). Zmiany podano w X Komunikacie Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy.

-
21 stycznia 2020 r. obradowała Rada Ochrony Pracy. Przedmiotem obrad posiedzenia Rady Ochrony Pracy – inaugurującego jej nową, XI kadencję była problematyka zagrożeń związanych z substancjami chemicznymi. Podczas obrad przedstawiony został materiał przygotowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy „Substancje rakotwórcze, mutagenne i endokrynnie aktywne w środowisku pracy: narastający problem”.
-
Na podstawie wyników IV etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, finansowanego w latach 2017-2019, opracowano zalecenia i wytyczne dotyczące ograniczania narażenia zawodowego na szkodliwe czynniki biologiczne, chemiczne i pyłowe. Broszury są dostępne w CIOP-PIB.
-
4 luty 2020 to Światowy Dzień Walki z Rakiem 2020: wspólne działania na rzecz miejsc pracy wolnych od raka. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem na temat nowotworów pochodzenia zawodowego na stronach EU- OSHA, które stanowią nadal największe wyzwanie w dziedzinie ochrony zdrowia w miejscu pracy w Europie.

-
W bazie CHEMPYŁ na podstawie Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 stycznia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2020 poz. 61) wprowadzono zmiany w wykazie Tabela obowiązujących wartości NDS i metod oznaczania substancji chemicznych.

 Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa tel. +48 (22) 623 36 98, fax. +48 (22) 623 36 93
|