Newsletter

Szanowni Czytelnicy i Użytkownicy baz wiedzy,
Staropolskim obyczajem, gdy w Wigilię gwiazda wstaje, Nowy Rok zaś cyfrę zmienia, wszyscy wszystkim ślą życzenia. Przy tej pięknej sposobności i my, twórcy i moderatorzy Bazy BioInfo i Chempył chcemy życzyć Wam zdrowia i radości w tych trudnych czasach pandemii. Niech ciepło świątecznego ogniska i światło Betlejemskiej Stajenki wleje w Wasze serca wiarę i optymizm, a nadchodzący Nowy 2021 Rok przyniesie wytchnienie, spokój i uśmiech, na który z pewnością wszyscy czekamy.

Z najlepszymi życzeniami na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok,
Twórcy Baz BioInfo i Chempył

Aktualności
  • Aktualnie, w trakcie uzgodnień międzyresortowych jest projekt kolejnego rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy. Rozporządzanie to wprowadzi do załącznika nr 1 do Wykazu czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, w części II „Procesy technologiczne, w których dochodzi do uwalniania substancji chemicznych, ich mieszanin lub czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym”:

    • Pkt 7 - Prace związane z narażeniem przez skórę na działanie olejów mineralnych użytych wcześniej w silnikach spalinowych wewnętrznego spalania w celu smarowania i schładzania części ruchomych silnika
    • Pkt 8 - Prace związane z narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla.

    Wprowadzone zmiany wynikają z wdrożenia do prawa krajowego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/130 z dnia 16 stycznia 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagennych podczas pracy (Dz. Urz. UE L 30 z 31.1.2019, s. 112, termin transpozycji przed 21.02.2021 r.). Zachęcamy do zapoznania się z projektem rozporządzenia.

    link

  • Ukazało się 9 nowych norm z zakresu ochrony czystości powietrza ustanowionych przez Polski Komitet Normalizacyjny na oznaczanie dichlorku cynku, 2-etyloheksan-1-olu, octanu n-butylu i jego izomerów: octanu izobutylu i octanu sec-butylu, bezwodnika maleinowego, kwasu adypinowego, hydrazyny, pentachlorofenolu, etylenodiaminy oraz pentan-1-olu, 3-metylobutan-1-olu oraz pozostałych izomerów pentanolu na stanowiskach pracy.

    link

  • Na portalu internetowym CIOP-PIB zamieszczono informację z zakresu oceny ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na wirus SARS-CoV-2 w miejscu pracy. Zachęcamy do zapoznania się materiałem.

    link


logo

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa
tel. +48 (22) 623 36 98, fax. +48 (22) 623 36 93