Newsletter

Aktualności
  • W kwartalniku PODSTAWY I METODY OCENY ŚRODOWISKA PRACY NUMER 3 (105) 2020 ukazały się metody oznaczania w powietrzu na stanowiskach pracy chinoliny, fenylohydrazyny i tlenku wapnia.

    link

  • W miesięczniku BEZPIECZEŃSTWO PRACY - NAUKA I PRAKTYKA 10(589) z października 2020 ukazała się publikacja Wpływ narażenia zawodowego na rozpuszczalniki organiczne oraz metale i ich związki na rozrodczość autorstwa dr Katarzyny Miranowicz-Dzierżawskiej.

    link

  • 8 października 2020 r. w siedzibie CIOP-PIB w Warszawie odbył się wernisaż wystawy plakatów bezpieczeństwa pracy, edycja pn. „Biozagrożenia dzisiaj”. Zachęcamy do zapoznania się z plakatami i relacją z wernisażu.

    link

  • W październiku br. została uruchomiona baza danych SCIP zawierająca informacje na temat substancji wzbudzających obawy w wyrobach lub produktach, ustanowiona na mocy ramowej dyrektywy w sprawie odpadów (RDW). Przedsiębiorstwa mogą przekazywać do bazy dane dotyczące substancji wzbudzających szczególnie duże obawy w swoich wyrobach. Dyrektywa ramowa w sprawie odpadów nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek przekazywania danych od dnia 5 stycznia 2021 r., a konsumenci i podmioty gospodarcze zajmujące się odpadami mają dostęp do tych danych i mogą z nich korzystać od lutego 2021 r.

    link

  • 18 listopada 2020 roku przypada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Tego dnia z inicjatywy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w wielu państwach przeprowadzane są kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości dotyczącej odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, a także ryzyka, jakie niosą ze sobą te substancje. Od czasu wprowadzenia penicyliny w 1940 r. naukowcy opracowali do dziś ponad 150 antybiotyków, które uratowały życie setek milionów ludzi i drastycznie ograniczyły liczbę zgonów na skutek zapalenia płuc, zapalenia jelit, biegunki, błonicy i wielu innych infekcji. Edukacyjny wymiar obchodów Dnia Wiedzy o Antybiotykach dotyczy zatem nie tylko pacjentów, ale również lekarzy.

    link


logo

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa
tel. +48 (22) 623 36 98, fax. +48 (22) 623 36 93