LOGIN

LOG INRegistrationPassword reset

XVII Międzynarodowa Konferencja Zwalczania Hałasu

Program kulturalny

Zamek Gniew, potężna gotycka twierdza rycerzy mnichów, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z turniejów rycerskich, zaciętych bitew i wspaniałych spektakli zaprasza do swoich komnat. Przepełnieni duchem epoki obecnym w gotyckich murach Zamku, organizatorzy Konferencji zapewniają wszystkim uczestnikom bardzo bogaty program kulturalny.

NIESZPORY GREGORIAŃSKIE
Uczestnicy konferencji będą uczestniczyć w koncercie przy świecach chóru Schola Cantorum Gymevensis, zorganizowanym w Kaplicy Zamkowej. To jeden z niewielu w Polsce chórów gregoriańskich. 21 lat temu w Gniewie założyła go grupa świeckich śpiewaków amatorów, miłośników chorału, którego historia sięga VIII wieku. W naszym kraju i Europie wykonali oni przeszło 500 koncertów. Nagrali też kilka płyt.

TURNIEJ RYCERSKI
Widowisko nawiązuje do średniowiecznych i nowożytnych turniejów rycerskich, będących w ówczesnym czasie przedsięwzięciami sportowymi i ludycznymi. Jest prowadzone i komentowane przez Herolda, wprowadzającego widzów w tradycję turniejową Europy i Polski.

HISTORYCZNY PARK ROZRYWKI
Zamek Gniew to miejsce wielce historyczne, owiane ponurą sławą komturów krzyżackich, ale też i wspaniała siedziba polskich starostów, pomiędzy którymi odnaleźć można wybitnych królów i hetmanów. Dzieje gniewskiej warowni przybliży spektakl historyczny wystawiony na arenie turniejowej. Goście odwiedzą m.in. warsztaty rzemiosł dawnych, gdzie będą mogli podjąć trud nauki garncarstwa, tkactwa, czy obsługi mennicy.

ZWIEDZANIE ZAMKU
Wszyscy uczestnicy konferencji będą mogli udać się w podróż w przeszłość odwiedzając sale zamkowe oraz ekspozycję przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku Oddział w Gniewie. Trasa zwiedzania z przewodnikiem obejmuje: krużganki obronne, kaplicę zamkową, wystawę militariów z I i II Wojny Światowej oraz okresu międzywojennego, izbę tortur, zbrojownię zamkową oraz wystawę rzemiosł.

ZWIEDZANIE ZAMKOWEJ IZBY TORTUR
Zamkowa izba tortur jest zlokalizowana w piwnicach północnego skrzydła Zamku Gniewskiego. Jest to wystawa dawnych narzędzi tortur i technik katowskich. Znajdują się tu takie machiny jak: Gilotyna, Knebel, Fotel Czarownic, Zgniatacz kciuków, Trzewik Malezyjski, Madejowe łoże - łoże sprawiedliwości, Maska hańby, Córka śmieciarza, Bocian, Kołyska Judasza, Osioł Hiszpański, Zgniatacz głowy.

"SZABLA I KIELICH", CZYLI STAROPOLSKIE BIESIADOWANIE
Konferencji będzie towarzyszyć tradycyjna, staropolska uczta. Prowadzący ucztę Kasztelan gniewski, porucznik chorągwi husarskiej, przedstawi najsławniejsze wyczyny wojenne husarii i przypomni staropolski obyczaj biesiadowania - to jest sztukę i hierarchię toastów. W programie wieczoru przewidziano wiele atrakcji, w tym turniej szermierczy pomiędzy czterema wybranymi Gośćmi w strojach z epoki.

POPRAWA DOBROSTANU
Niezapomnianych wrażeń podczas pobytu w Gniewie dostarczą również rejsy gondolą po Wiśle, podczas których można podziwiać ptactwo i zwierzynę żerującą w strefie chronionego krajobrazu "Natura 2000" czy chwile wytchnienia w zamkowym SPA Królowej Marysieńki.
Dopełnieniem zamkowego klimatu jest średniowieczne miasteczko, usytuowanie w niewielkiej odległości od wzgórza zamkowego. Rynek starego miasta otoczony jest odrestaurowanymi, pięknymi kamienicami, których historia sięga nawet XIV wieku.
Nieopodal Zamku mieści się Sanktuarium Maryjne w Piasecznie (cudowne miejsce, w którym w 1378 doszło do objawień Matki Boskiej) oraz Bazylika Katedralna w Pelplinie (dawny zespół klasztorny, z oryginalnym egzemplarzem Biblii Gutenberga i najwyższym barokowym ołtarzem głównym w Europie).

Organizatorzy

logo CIOP-PIB

logo PAN

Do góry