Jeżeli w zakładzie jest wykorzystywany surowiec- pigment czerń węglowa nr CAS:1333-86-4, która nie jest zaklasyfikowana jako niebezpieczna wg Rozporządzenia CLP, a jedynie w sekcji 2.1 karty MSDS widnieje opinia IARC „możliwe działanie rakotwórcze u człowieka [...], ale nie został wykazany związek między sadzą techniczną a nowotworem u człowieka". To czy w związku z tym słusznie dokonano zgłoszenia jej jako proces technologiczny o działaniu rakotwórczym lub mutagennym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012, a konkretnie jako „proces technologiczny związany z narażeniem na działanie WWA, obecnych w sadzy węglowej” – załącznik I do tego Rozp. ?
Na stanowisku pracy, które polega na dozowaniu wypełniaczy ( głównie talk, węglan wapnia, naturalny siarczan baru), w tym także omówionej wyżej czerni węglowej ( bardzo znikome ilości) wykonano pomiar narażenia dla pyłu przemysłowego- frakcji respirabilnej. Wskaźnik przekroczył 2 krotnie wartość NDS. Teraz, nie wiemy czy dalsze pomiary musimy wykonywać zgodnie z § 4 czy zgodnie z §6 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy:
§ 4.W przypadku występowania szkodliwego dla zdrowia czynnika chemicznego lub pyłu, z wyjątkiem czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, badania i pomiary wykonuje się:
2) co najmniej raz w roku - jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono stężenie czynnika szkodliwego dla zdrowia powyżej 0,5 wartości NDS
§ 6. W przypadku występowania czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 222 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, badania i pomiary wykonuje się:
2) co najmniej raz na trzy miesiące - jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono stężenie czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym powyżej 0,5 wartości NDS.
Proszę o jakąkolwiek radę w tym temacie.
|