[Logo] Forum dyskusyjne
  [Register] Rejestracja /  [Login] Login 
[Search] Szukaj   [Hottest Topics] Gorące tematy   [Recent Topics] Ostatnie tematy   [Groups] Powrót do strony głównej 
Krzemionka krystaliczna - czynnik rakotwórczy
Forum Index » Problemy z zastosowaniem przepisów prawnych w praktyce
Autor Wiadomość
aron.szalega



Rejestracja: 10/02/2020 10:54:04
Komunikaty: 1
Offline


Szanowni Państwo

Uprzejmie proszę o potwierdzenie poprawności interpretacji aktów prawnych w odniesieniu do badań krzemionki krystalicznej - frakcji respirabilnej po opublikowaniu i wejściu w życie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 24 stycznia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Do procesów technologicznych, w których dochodzi do uwalniania substancji chemicznych, ich mieszanin lub czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym dodano między innymi krzemionkę krystaliczną - frakcję respirabilną (uwzględniono również ogólnie pyły drewna).

Częstotliwość wykonywania badań czynników rakotwórczych reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy:
" § 6. 1 W przypadku występowania czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, o którym mowa w przepisach wydanych na
podstawie art. 222 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, badania i pomiary wykonuje się:
1) co najmniej raz na sześć miesięcy - jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono stężenie czynnika o działaniu rakotwórczym
lub mutagennym powyżej 0,1 do 0,5 wartości NDS;
2) co najmniej raz na trzy miesiące - jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono stężenie czynnika o działaniu rakotwórczym
lub mutagennym powyżej 0,5 wartości NDS....
§ 7. Jeżeli wyniki dwóch ostatnich badań ..... czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, o których mowa w § 6 -
co najmniej sześciu miesięcy, nie przekroczyły 0,1 wartości NDS, pracodawca może odstąpić od wykonywania badań i pomiarów."

Czy jeżeli dla krzemionki krystalicznej - frakcji respirabilnej otrzymamy w momencie wejścia nowego rozporządzenia w życie krotność poniżej NDS 0,1 oraz powtórzymy te badania za pół roku (również otrzymując krotność poniżej 0,1 NDS) to Klient może zrezygnować z wykonywania przedmiotowych badań ?

Pytanie jest o tyle zasadne, że Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy zawiera wymaganie aby przy badaniu wybranych czynników pyłowych oznaczać krzemionkę krystaliczną - frakcję respirabilną: " zapis pod Załącznikiem nr 1/ tabelą/ 7) Obowiązuje jednoczesne oznaczanie stężeń frakcji respirabilnej krzemionki krystalicznej."

Uprzejmie proszę o konsultację przedmiotowego zagadnienia.
 
Forum Index » Problemy z zastosowaniem przepisów prawnych w praktyce
Idź do:   
Powered by JForum 2.1.9 © JForum Team