[Logo] Forum dyskusyjne
  [Register] Rejestracja /  [Login] Login 
[Search] Szukaj   [Hottest Topics] Gorące tematy   [Recent Topics] Ostatnie tematy   [Groups] Powrót do strony głównej 
Oświetlenie awaryjne wg normy 1838:2013
Forum Index » Inne zagadnienia
Autor Wiadomość
Bezpiecznik88


[Avatar]

Rejestracja: 02/08/2018 11:55:28
Komunikaty: 6
Lokalizacja: Wielkopolska
Offline

Chciałbym upewnić się co do poprawności wykonywania pomiarów oświetlenia awaryjnego w punktach szczególnych tj. apteczki czy urządzenia ppoż.
Otóż posiadam normę z 2005 i 2013r. (przetłumaczoną na język polski), a także artykuł z interpretacją niektórych zapisów zawartych w tych normach pana mgr inż. Andrzeja Pawlaka z CIOP - PIB "Zasady eksploatacji systemów oświetlenia awaryjnego" z przeglądu elektrotechnicznego nr 7/2015.

Cytat z powyższego artykułu:
"W normie PN-EN 1838:2005 jest dodana w tym miejscu informacja dotycząca oświetlenia punktów pierwszej pomocy oraz urządzeń przeciwpożarowych przycisków alarmowych, które nie znajdują się na drodze ewakuacyjnej i w strefie otwartej. Otóż powinny być one oświetlone w taki sposób, aby na podłodze w ich pobliżu (w odległości 2 m mierzonych w poziomie) natężenie oświetlenia wynosiło co najmniej 5 lx. Natomiast w znowelizowanej normie PN-EN 1838:2013E wspominane natężenie oświetlenia o minimalnej wartości 5 lx musi być zawsze zapewnione przy tych urządzeniach, ale w płaszczyźnie pionowej."

PN-EN 1838:2013 pkt 4.1.2 NOTE 1
wersja angielska: for the purpose of this clause "near" is normally considered to be within 2m measured horizontally.
wersja tłumaczona: za "koło" uważa się w zasięgu 2 metrów, mierzonych poziomo.

moje pytanie brzmi jak powinno się wykonać pomiar powyższych punktów ?
w płaszczyźnie poziomej czy pionowej ?

drugie pytanie w kwestii wyjaśnienia, bo jest wiele tłumaczeń:
jak dokładnie tłumaczyć słowa:
- centre line of an escape route ?
- the central band ?

Bezpiecznik
Ciopek



Rejestracja: 03/11/2020 10:18:03
Komunikaty: 1
Offline

Oświetlenie punktów pierwszej pomocy musi spełniać określone wymogi, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność podczas udzielania pomocy:
Dostateczna Jasność - Oświetlenie w punktach pierwszej pomocy musi być dostatecznie jasne, aby umożliwić dokładną ocenę stanu pacjenta i precyzyjne wykonanie niezbędnych czynności. Standardy mogą się różnić w zależności od kraju i rodzaju placówki.
Nieolśniewające Światło - Ważne jest, aby światło nie oślepiało ani nie utrudniało widzenia, co mogłoby zakłócić proces udzielania pomocy.
Stabilność i Niezawodność - System oświetleniowy powinien być odporny na awarie, co często oznacza konieczność posiadania awaryjnego zasilania oraz systemów podtrzymujących funkcjonowanie oświetlenia w przypadku przerw w dostawie prądu.
Łatwość Sterowania: Możliwość regulacji intensywności i kierunku światła jest istotna, aby personel mógł dostosować oświetlenie do konkretnych potrzeb i różnych sytuacji.
Higiena i Bezpieczeństwo - Oświetlenie (ardant), zwłaszcza w miejscach, gdzie odbywa się leczenie, musi być łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Dodatkowo, design i sposób montażu nie powinny zagrażać bezpieczeństwu zarówno pacjentów, jak i personelu.
Zgodność z Normami - W wielu krajach istnieją konkretne normy i przepisy dotyczące oświetlenia w placówkach medycznych, w tym w punktach pierwszej pomocy, które należy spełniać.
Warto zauważyć, że wymagania te mogą się różnić w zależności od specyfiki miejsca (np. szpital, zakład pracy, publiczne punkty pierwszej pomocy), a także od aktualnie obowiązujących przepisów i standardów w danym kraju.

Ta wiadomość była edytowana 4 razy. Ostatnia aktualizacja była w 24/01/2024 23:10:33

 
Forum Index » Inne zagadnienia
Idź do:   
Powered by JForum 2.1.9 © JForum Team