[Logo] Forum dyskusyjne
  [Register] Rejestracja /  [Login] Login 
[Search] Szukaj   [Hottest Topics] Gorące tematy   [Recent Topics] Ostatnie tematy   [Groups] Powrót do strony głównej 
pyły drewna
Forum Index » Problemy z zastosowaniem przepisów prawnych w praktyce
Autor Wiadomość
yoostyna



Rejestracja: 31/07/2018 15:57:24
Komunikaty: 1
Offline

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w interpretacji zapisów nowego rozporządzenia w sprawie NDS. Określono w nim nowe NDs dla pyłów drewna, nie rozgraniczają rodzajów drewna jak to było do tej pory. W załączniu określającymm NDS dla pyłów drewna widniej odnośnik, który mówi, że "Wartość NDS dotyczy wszystkich rodzajów pyłów drewna. Substancja rakotwórcza kategorii 1 zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Organizacji Badań nad Rakiem, IARC (Monografia IARC t. 100C, 2012)" Jednocześnie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy określa jako procesy technologiczne, w których dochodzi do uwalniania substancji chemicznych, ich mieszanin lub czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym jedynie prace związane z narażeniem na pył drewna twardego. Czy zatem z chwilą wejścia w życie nowego rozporządzenia tj 21.08. wszystkie pyły drewna uznawane będą jako rakotwórcze?
eleki


[Avatar]

Rejestracja: 25/06/2015 14:02:48
Komunikaty: 29
Offline

Uprzejmie informuję, że wartość NDS dla pyłów drewna – 3 mg/m3 ustalona rozporządzeniem MRPiPS (Dz. U. z 2018 r., poz. 1286) jest wartością obowiązującą dla wszystkich rodzajów drewna: twardego, miękkiego i mieszanego. Zgodnie z dokumentacją dla pyłów drewna opublikowaną w PiMOŚP (2017, nr 3(93), s. 17–93), jak również dokumentacją Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC, 100C, 2012) wszystkie rodzaje pyłów drewna są pyłami rakotwórczymi. Informacja ta została podana w odnośniku nr 17.
Natomiast zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. 2016 poz. 1117), jak również nową Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2398 z dnia 12 grudnia 2017 r. zmieniającą dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy tylko procesy, podczas których emitowane są pyły drewna twardego i mieszanego są zaliczone do procesów rakotwórczych. Tylko w przypadku narażenia pracowników na pyły drewna podczas ww. procesów pracodawca ma obowiązek prawny stosować się do wymagań określonych rozporządzeniem Ministra Zdrowia (Dz.U. 2016 poz. 1117).

dr Małgorzata Pośniak
Kierownik Zakładu Zagrożeń Chemicznych, Pyłowych i Biologicznych

dr Elżbieta Dobrzyńska, CIOP-PIB
Pracownia Zagrożeń Chemicznych
Zakład Zagrożeń Chemicznych, Pyłowych i Biologicznych

[Email]
 
Forum Index » Problemy z zastosowaniem przepisów prawnych w praktyce
Idź do:   
Powered by JForum 2.1.9 © JForum Team