[Logo] Forum dyskusyjne
  [Register] Rejestracja /  [Login] Login 
[Search] Szukaj   [Hottest Topics] Gorące tematy   [Recent Topics] Ostatnie tematy   [Groups] Powrót do strony głównej 
Filozofia STOP- dobór środków ochrony indywidualnej
Forum Index » Zagadnienia inne
Autor Wiadomość
Wardziu



Rejestracja: 17/05/2017 08:48:00
Komunikaty: 1
Offline

Dzień dobry. Ostatnio miałem przyjemność uczestniczyć w szkoleniu związanym z czynnikami biologicznymi na stanowisku pracy. W czasie szkolenia Pan dr Marcin Cyprowski zaprezentował Filozofię STOP ( środki systemowe, techniczne, organizacyjne, indywidualne). W związku z tym, że jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej, w której znajdują się zagadnienia związane ze środkami ochrony indywidualnej, chciałbym bardziej przybliżyć i omówić powyższą filozofię.

Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o podanie jakieś ciekawej pozycji, która jest dostępna w sieci. Znalazłem artykuł w Internetowym Archiwum Wydawnictw Komunalnych, wydany w 2011 roku „Narażenie na aerozole bakteryjne”, w którym została przedstawiona filozofia. Problemem jest pozycjonowanie tych słów w przeglądarce, przez co mam trudności ze znalezieniem tego czego szukam.

Proszę o podanie lub udostępnienie jakiś informacji bądź artykułów o filozofii STOP w języku Polskim lub angielski.

Za udzieloną mi pomoc serdecznie dziękuję.
magol



Rejestracja: 08/05/2017 14:05:21
Komunikaty: 8
Offline

W odpowiedzi na zadane pytanie należy powiedzieć, iż filozofia S.T.O.P. zakłada zhierarchizowane podejście do ochrony osób zatrudnionych przed czynnikami szkodliwymi, w tym biologicznymi. Przyjmuje się, że najpierw powinno się wprowadzać zastępowanie (ang. Substitution) substancji szkodliwych mniej szkodliwymi i/lub Systemowe środki ochrony (odpowiednie akty prawne), następnie w obrębie konkretnego zakładu – Techniczne i Organizacyjne środki ochrony i dopiero na końcu środki ochrony indywidualnej (ang. Personal).
Założenia zhierarchizowanego podejścia do ochrony osób na czynniki szkodliwe w środowisku pracy zostały sformułowane w Artykule 6 Dyrektywy Rady 98/24/WE z dnia 7 kwietnia 1998r. w sprawie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników przed ryzykiem związanym ze środkami chemicznymi w miejscu pracy (czternasta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art.16 ust.1 dyrektywy 89/391/EWG). Zawarte tam zapisy dla czynników chemicznych w równym stopniu odnoszą się także do zagrożeń biologicznych.
W Polsce, po raz pierwszy zagadnienie to w odniesieniu do czynników biologicznych, zostało przedstawione podczas prac ekspertów w trakcie realizowanego polsko-niemieckiego projektu tweeningowego PHARE pn. „Wdrażanie prawa pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy włączając czynniki biologiczne”, którego celem była pomoc w implementacji do prawodawstwa polskiego zapisów Dyrektywy 2000/54/EC, co zakończyło się przygotowaniem zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. W sposób szczególny uwzględniono je w materiałach szkoleniowych przygotowanych podczas realizacji tego projektu, które są dostępne w Pracowni Zagrożeń Biologicznych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Charakterystykę filozofii S.T.O.P. przedstawiono także w artykułach:
Cyprowski M. „Narażenie na aerozol bakteryjny. Zagospodarowanie odpadów komunalnych” Przegląd Komunalny, 8, 2011.
Cyprowski M. „Narażenie na aerozol grzybowy.” Przegląd Komunalny, 4, 2012.
Ponadto zachęcamy do odwiedzenia stron Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA), gdzie można także znaleźć informacje na ten temat:
https://oshwiki.eu/wiki/Bioaerosols_and_OSH
https://oshwiki.eu/wiki/Dangerous_substances_(chemical_and_biological)
https://oshwiki.eu/wiki/Hierarchy_of_controls_applied_to_dangerous_substances
dr Małgorzata Gołofit-Szymczak
Pracownia Zagrożeń Biologicznych
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

dr Małgorzata Gołofit-Szymczak
Pracownia Zagrożeń Biologicznych
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
 
Forum Index » Zagadnienia inne
Idź do:   
Powered by JForum 2.1.9 © JForum Team