[Logo] Forum dyskusyjne
  [Register] Rejestracja /  [Login] Login 
[Search] Szukaj   [Hottest Topics] Gorące tematy   [Recent Topics] Ostatnie tematy   [Groups] Powrót do strony głównej 
Pomiary w archiwach
Forum Index » Pomiary szkodliwych czynników biologicznych
Autor Wiadomość
zielony



Rejestracja: 25/10/2022 20:47:44
Komunikaty: 2
Offline

Wykonałem pomiary stężenia grzybów w pomieszczeniach archiwum.
Stężenia grzybów wynosiło 150 jtk - czy to dużo?? Czy są NDSy??

Z góry dziękuję za pomoc!
magol



Rejestracja: 08/05/2017 14:05:21
Komunikaty: 8
Offline

W chwili obecnej brak jest prawnie usankcjonowanych wartości NDS dla grzybów obecnych w powietrzu na stanowiskach pracy.
Jednakże, Zespół Ekspertów ds. Czynników Biologicznych Międzyresortowej Komisji ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy zaproponował wartości dopuszczalnych stężeń bakterii i grzybów w powietrzu w oparciu o wyniki pomiarów wolumetrycznych bioaerozoli (Pośniak i Skowroń, 2022).
Pomieszczenia archiwum można zaklasyfikować do grupy pomieszczeń użyteczności publicznej, dla których proponowana wartość dopuszczalnego stężenia dla grzybów w powietrzu wynosi 5000 jtk/m3. W oparciu o zaproponowaną przez Zespół Ekspertów wartość można stwierdzić, iż dla grzybów oznaczone wewnątrz badanych pomieszczeń ich stężenia w powietrzu nie przekroczyły wartości dopuszczalnej. Mając jednak na uwadze stan zachowania zbiorów zdeponowanych w archiwach i wpływ obecnych tam drobnoustrojów na korozję mikrobiologiczną tychże materiałów należy uwzględnić zaproponowane także przez Zespół Ekspertów wartości dopuszczalnego stężenia bioaerozoli (bakterii i grzybów razem), która została ustalona na poziomie 150jtk/m3 (Pośniak i Skowroń, 2022). Na tej podstawie należy stwierdzić, iż w pomieszczeniach archiwum oznaczone stężenia bioaerozoli najprawdopodobniej (nie jest znane stężenie bakterii, które zwykle w tego typu środowisku pracy oscyluje w zakresie od 30 do 150 jtk/m3) przekroczyły wartość dopuszczalną. Może to sygnalizować, że wewnątrz badanych pomieszczeń istnieją źródła mikrobiologicznych zanieczyszczeń, które mogą być groźne z punktu widzenia stanu zachowania przechowywanych tam zbiorów.
Piśmiennictwo:
Pośniak M, Skowroń J. Czynniki szkodliwe w środowisku pracy. Wartości dopuszczalne 2022. Wydawnictwo CIOP, Warszawa 2022."

dr Małgorzata Gołofit-Szymczak
Pracownia Zagrożeń Biologicznych
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
 
Forum Index » Pomiary szkodliwych czynników biologicznych
Idź do:   
Powered by JForum 2.1.9 © JForum Team