Autor |
Wiadomość |
12/06/2017 12:13:55
|
Martyna
Rejestracja: 06/04/2017 12:21:38
Komunikaty: 1
Offline
|
Jeżeli w zakładzie jest wykorzystywany surowiec- pigment czerń węglowa nr CAS:1333-86-4, która nie jest zaklasyfikowana jako niebezpieczna wg Rozporządzenia CLP, a jedynie w sekcji 2.1 karty MSDS widnieje opinia IARC „możliwe działanie rakotwórcze u człowieka [...], ale nie został wykazany związek między sadzą techniczną a nowotworem u człowieka". To czy w związku z tym słusznie dokonano zgłoszenia jej jako proces technologiczny o działaniu rakotwórczym lub mutagennym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012, a konkretnie jako „proces technologiczny związany z narażeniem na działanie WWA, obecnych w sadzy węglowej” – załącznik I do tego Rozp. ?
Na stanowisku pracy, które polega na dozowaniu wypełniaczy ( głównie talk, węglan wapnia, naturalny siarczan baru), w tym także omówionej wyżej czerni węglowej ( bardzo znikome ilości) wykonano pomiar narażenia dla pyłu przemysłowego- frakcji respirabilnej. Wskaźnik przekroczył 2 krotnie wartość NDS. Teraz, nie wiemy czy dalsze pomiary musimy wykonywać zgodnie z § 4 czy zgodnie z §6 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy:
§ 4.W przypadku występowania szkodliwego dla zdrowia czynnika chemicznego lub pyłu, z wyjątkiem czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, badania i pomiary wykonuje się:
2) co najmniej raz w roku - jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono stężenie czynnika szkodliwego dla zdrowia powyżej 0,5 wartości NDS
§ 6. W przypadku występowania czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 222 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, badania i pomiary wykonuje się:
2) co najmniej raz na trzy miesiące - jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono stężenie czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym powyżej 0,5 wartości NDS.
Proszę o jakąkolwiek radę w tym temacie.
|
|
|
20/09/2017 13:24:59
|
eleki
Rejestracja: 25/06/2015 14:02:48
Komunikaty: 29
Offline
|
Numer CAS: 13333-86-4 stosowanego w Pani zakładzie pigmentu o nazwie czerń węglowa wskazuje, że jest to sadza węglowa, niesklasyfikowana rozporządzeniem CLP jako substancja stwarzająca zagrożenie.
Większość producentów sadzy węglowej zgłaszając produkt do rejestru Europejskiej Agencji ds. Chemikaliów również nie sklasyfikowało jej, jako czynnika stwarzającego zagrożenie (1742 producentów). Tylko ok. 400 producentów sklasyfikowało sadzę węglową techniczną, jako czynnik rakotwórczy kategorii 2. Taka klasyfikacja wskazuje, że sadza węglowa nie zawiera WWA lub zawiera te rakotwórcze substancje w ilości, która nie klasyfikuje produkowanej przez nich sadzy technicznej do mieszanin rakotwórczych kat. 1A lub 1B.
Również podczas procesu technologicznego opisanego przez Panią nie będzie występowało narażenie pracowników na WWA, ponieważ według informacji podanej przez producenta w karcie charakterystyki, którą Pani dysponuje, nie są one obecne w sadzy lub występują w ilościach śladowych.
Jedynie w procesie wysokotemperaturowym obróbki sadzy, a takim nie jest dozowanie wypełniaczy, byłaby możliwość powstawania w wyniku reakcji WWA. W takim przypadku należałby oznaczyć WWA w powietrzu na stanowisku pracy.
Biorąc powyższe pod uwagę i zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia
24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Tekst jednolity Dz. U. 2016 r., poz. 1117) nie ma Pani obowiązku zgłaszania rejestru pracowników zatrudnionych na stanowisku dozowania wypełniaczy – głównie talku, węglanu wapnia, naturalnego siarczanu i w niewielkiej ilości czerni węglowej właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
Natomiast częstotliwość pomiarów na stanowisku dozowania wypełniaczy powinna być zgodna z §4 rozporządzenia Ministra zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. 33, poz. 166 ze zm.), ponieważ stosowaną na tym stanowisku mieszaninę należy traktować, jako mieszaninę nie rakotwórczą pod warunkiem, że stosowany talk nie zawierał włókien mineralnych, w tym azbestu.
Z uwagi na fakt, że pomiary na tym stanowisku pracy wykazały dwukrotne przekroczenie NDS należy na ocenianym stanowisku pracy:
- jak najszybciej zastosować odpowiednie działania korygujące techniczne lub organizacyjne w celu obniżenia poziomu stężeń pyłu poniżej wartości NDS, zgodnie z §9 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych (tekst jednolity Dz. U. 2016 r., poz. 1488 )
- częstotliwość pomiarów ustalić na podstawie wyniku ostatniego pomiaru, a więc po wprowadzeniu zmian.
Niestety nie podaje Pani wartości NDS, do którego pyłu z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie NDS i NDN odnosi Pani wyniki pomiarów (Dz. U. 2014 r., poz. 817 ze zm.). Tymczasem należałoby zwrócić uwagę na skład mieszaniny wypełniaczy jakie są stosowane na opisanym przez Panią stanowisku.
dr Małgorzata Pośniak
Zakład Zagrożeń Chemicznych, Pyłowych i Biologicznych
Ta wiadomość była edytowana 1 czasu. Ostatnia aktualizacja była w 20/09/2017 13:34:54
|
|
|
|
|
|