Newsletter

Aktualności
  • W czerwcu 2020 r. odbyło się posiedzenie Międzyresortowej Komisji ds. NDS/NDN, na którym poruszono m.in. problem interpretacji zapisów, dotyczących prac i częstotliwości oznaczania frakcji respirabilnej krzemionki krystalicznej powstającej w trakcie pracy, wynikających z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 stycznia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. 2020 poz. 197). Prezentacja dr Małgorzaty Pośniak dotycząca krzemionki krystalicznej dostępna będzie wkrótce na stronach bazy CHEMPYŁ.

  • Zakończył się nabór plakatów w Konkursie „BIOZAGROŻENIA DZISIAJ”, którego celem było uzyskanie oryginalnych projektów plakatów promujących problematykę szkodliwych czynników biologicznych i zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenia wynikające z codziennych kontaktów z czynnikami biologicznymi oraz koniecznością ochrony przed nimi. Honorowy Patronat objęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozstrzygnięcie konkursu już w październiku b.r.

    link

  • Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi pandemii COVID 19 w środowisku pracy:

    • nowy serwis na stronach CIOP-PIB – Powrót do pracy w czasie pandemii

      link

    • materiały na temat koronawirusa w pracy na stronie Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO)

      link

    • ocena ryzyka związanego z COVID 19 na stanowisku pracy za pomocą programu OIRA (Online Interactive Risk Assessment)

      link

  • Zachęcamy do zapoznania się z treścią publikacji „Wspomaganie dietą układu odpornościowego w walce z infekcją” autorstwa dr Anna Ławniczek-Wałczyk , dr Joanna Orysiak , dr inż. Agata Stobnicka-Kupiec, która ukazała się w 6 nr Bezpieczeństwa Pracy 2020.

    link

Co nowego?
  • Wprowadzono nowe propozycje do zakładki MATERIAŁY WSPOMAGAJĄCE w bazie CHEMPYŁ. Można znaleźć tu 15 nowych materiałów opracowanych na podstawie wyników uzyskanych w ramach IV etapu programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” finansowanego w latach 2017-2019 w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego/Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, oraz w zakresie służb państwowych ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Materiały dostępne są w wersji pdf. Zapraszamy do odwiedzania bazy.

    link


logo

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa
tel. +48 (22) 623 36 98, fax. +48 (22) 623 36 93