Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Menu:
W dniu 1 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz.U. poz. 2490). Wyjątkiem jest art. 44 ustawy, który wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2022 r.
Ustawa określa m.in.: zadania ochotniczych straży pożarnych (OSP), zasady przygotowania strażaków ratowników OSP do udziału w działaniach ratowniczych, świadczenia na rzecz strażaków ratowników OSP oraz zasady finansowania OSP. Ustawa w sposób kompleksowy reguluje kwestie związane z OSP, której funkcjonowanie opierało się dotychczas na regulacjach zawartych m.in. w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 869 z późn. zm.) i ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2261).
Oprac. Anna Gałązka
specjalistka ds. legislacji
BP2/2022
Klauzula RODO Dostępność cyfrowa Copyright © Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy Wszelkie prawa do udostępnianych materiałów informacyjnych są zastrzeżone. Kopiowanie w celu rozpowszechniania fragmentów lub całości materiałów jest zabronione. Udostępnione materiały można kopiować zarówno we fragmentach jak i w całości wyłącznie na użytek własny. |
![]() |