Misją Instytutu jest dzialalność naukowo-badawcza prowadząca do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych użytecznych w kształtowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy i ergonomii oraz ustalanie podstaw naukowych do właściwego ukierunkowywania polityki społeczno-ekonomicznej państwa w tym zakresie.
Kampanie informacyjne 2019-2024 |
Kampania społeczna 2019 - MODA NA BEZPIECZEŃSTWO |
Kampania społeczna 2018 - PRACA ODMŁADZA |
Kampania społeczna 2017- BEZPIECZNIE OD POCZĄTKU |
Kampania społeczna 2016 - ZDROWIE PRACOWNIKÓW ZYSKIEM FIRMY |
Kampania społeczna 2015 - PODZIEL SIĘ BEZPIECZEŃSTWEM. PROMUJ DOBRE PRAKTYKI BHP |
Kampania Społeczna 2014 - DOBRA KOMUNIKACJA ELEMENTEM BEZPIECZNEJ PRACY |
Kampania Społeczna 2013 "ZDROWA I BEZPIECZNA PRACA W SZKOLE" |
Kampania Społeczna 2013 "PRZEZ INNOWACJE DO BEZPIECZEŃSTWA" |
Kampania 2012-2013 - "Partnerstwo dla prewencji" |
Kampania 2012 - PREWENCJA WYPADKOWA |
Kampania 2011 - BEZPIECZNE MIEJSCE PRACY |
Kampania społeczna 2010 - Ryzyko zawodowe w przetwórstwie przemysłowym |
Kampania RYZYKO ZAWODOWE W GÓRNICTWIE 2009 |
Kampania RYZYKO ZAWODOWE W BUDOWNICTWIE 2008 |
Obchody Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy |
Konferencja pt. „Dobrych praktyki w zakresie bezpieczeństwa pracy w ciepłownictwie”
23 kwietnia 2015 r., Skarżysko-Kamienna
Konferencja zorganizowana przez Celsium Sp. z o.o. była przeznaczona przede wszystkim dla przedstawicieli przedsiębiorstw. Zaproszono na nią także m.in. przedstawicieli lokalnych samorządów oraz spółdzielni mieszkaniowych, czyli podmiotów, które z kwestiami bezpieczeństwa pracy spotykają się na co dzień.
We wstępie do konferencji prezes Celsium Sp. z o.o. Pan Grzegorz Reluga przedstawił swoją spółkę. Następnie Agnieszka Szczygielska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego mówiła o społecznej kampanii informacyjnej pn. „Podziel się bezpieczeństwem, promuj dobre praktyki BHP”. Celem kampanii jest współpraca, upowszechnianie wiedzy oraz podnoszenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa pracy, wymiana dobrych praktyk. Zaznaczyła, że obecnie istnieje wiele źródeł informujących o BHP, z których każdy chętny może skorzystać. Jednym z nich są również konferencje.
Prelegentami konferencji byli m.in. przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. Tomasz Barański zwracał uwagę na istotę wczesnej identyfikacji potencjalnych zagrożeń i podejmowanie działań prewencyjnych. Uczulał, że najistotniejsze w zapobieganiu wypadkom jest ograniczanie zagrożeń u źródła. W pierwszej kolejności trzeba zastosować środki ochrony zbiorowej, przed indywidualnymi. Ważne jest również, aby aktualizować działania w obliczu zmiany warunków na stanowisku pracy, a także weryfikować ocenę zagrożenia po zaistnieniu wypadków. Przedstawił również dane statystyczne dotyczące wypadków przy pracy - najczęściej do wypadków dochodzi w małych firmach, a ulegają im pracownicy o krótkim stażu pracy. Marek Kosiba, również reprezentujący OIP w Kielcach, poinformował, że 70% wypadków to upadki z wysokości, najczęściej spowodowane zbyt dużym tempem pracy, naglącymi terminami. Aby im zapobiegać, należy przejść rzetelny instruktaż stanowiskowy i zastosować programy prewencyjne. Jan Kaproń z tej samej instytucji przedstawiał grafiki pokazujące najbardziej powszechne i rażące przykłady zaniedbań na placach budów z wykopami ziemnymi. Najczęstsze nieprawidłowości to brak obudowania wykopów, brak zejść oraz składowanie urobku w nieodpowiednim miejscu .
Uczestnicy konferencji dowiedzieli się również o tym, jak powinien wyglądać profesjonalnie wykonany wykop ziemny. Temat ten został omówiony przez pana Marka Koprasa, prezesa zarządu spółki Kopras, która jest jednym z największych w Europie producentów szalunków do wykopów. Ta część konferencji odbyła się na terenie spółki Celsium. Zebrani mogli w praktyce obejrzeć rozwiązania stosowane przez producenta. Uczestnicy mogli zapoznać się także z obecnymi na rynku rozwiązaniami w zakresie ochrony osobistej. O sprzęcie zapobiegającym upadkom z wysokości, hełmach, rękawicach i obuwiu ochronnym mówili Marcin Jachowicz i Paulina Chęsy z Zakładu Ochron Osobistych CIOP-PIB.
O dobrych praktykach w zakresie bezpieczeństwa pracy referowali dwaj inni prelegenci. Paweł Strzelec, członek Sieci Ekspertów ds. BHP w Celsium, mówił o branży reprezentowanej przez swoją firmę, a Andrzej Warych z firmy Topserw o odpowiednim zabezpieczaniu maszyn i urządzeń podczas ich serwisowania.
Przygotowano na podstawie informacji http://skarzysko.info
Ściągnij program konferencji - ściągnij