Autorzy tekstów: mgr Sylwia Sumińska, mgr Łukasz Kapica, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

 
 

Wsparcie społeczne przeciwdziała depresji

 

Otrzymywane wsparcie społeczne jest skutecznym antidotum na doświadczane objawy lęku i depresji. Jedną z przyczyn tych odczuć jest izolacja społeczna. Kontakty interpersonalne powodują, że nastrój się stabilizuje, a mózg rozwija. Nadmierna izolacja społeczna ma wpływ na aktywność mózgu. Aktywuje się wtedy prawa kora przedczołowa, która jest powiązana z negatywnymi emocjami, lękiem i depresją, co także wskazuje na to, że samotność łączy się z depresją. Brak wsparcia społecznego negatywnie wpływa na sprawność poznawczą oraz na stabilność emocjonalną, zdrowie, przyczynia się do pojawienia się zaburzeń otępiennych26. Obniżenie sprawności poznawczej jest jednym z objawów depresji.

Poczucie izolacji jest szczególnie istotne i częste w okresie wzmożonej pracy zdalnej, gdzie liczba kontaktów społecznych drastycznie spadła, a czego konsekwencje będą obserwowane dla sprawności poznawczej oraz aktywności mózgu.

 

___________________________

 

  1. Bassuk, S.S, Glass, T.A., Berkman, L.F. Social disengagement and incident cognitive decline in community-dwelling elderly persons. Annals of Internal Medicine 1999,131(3): 165-73.
 
0
0
0
1
9
7
6
1