Autor: mgr inż. Agnieszka Stefko – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

Źródło: "Podstawowe informacje na temat oceny zgodności środków ochrony indywidualnej". Materiały informacyjne CIOP-PIB, 2022

 
 

PODMIOTY GOSPODARCZE – UCZESTNICY ŁAŃCUCHA DOSTAW ŚOI

 

W Rozporządzeniu (UE) 2016/425 ustanowiony został podział obowiązków dla poszczególnych podmiotów gospodarczych w zależności od ich roli w łańcuchu dostaw i dystrybucji środków ochrony indywidualnej na rynku unijnym.

Założono, że poszczególne podmioty gospodarcze: producent, upoważniony przedstawiciel, importer, dystrybutor, powinny podjąć odpowiednie środki w celu zapewnienia, że udostępniane przez nich na rynku środki ochrony indywidualnej spełniają wymagania rozporządzenia.

PRODUCENT – każda osoba fizyczna lub prawna, która wytwarza środki ochrony indywidualnej lub która zleca ich projektowanie lub wytworzenie oraz wprowadza je do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym.

UPOWAŻNIONY PRZEDSTAWICIEL – każda osoba prawna lub fizyczna, która ma siedzibę lub miejsce zamieszkania w Unii Europejskiej i która otrzymała pisemne pełnomocnictwo od producenta do działania w jego imieniu w odniesieniu do określonych zadań.

IMPORTER – każda osoba prawna lub fizyczna, która ma siedzibę lub miejsce zamieszkania w Unii Europejskiej i która wprowadza do obrotu na rynku unijnym ŚOI z państwa trzeciego.

DYSTRYBUTOR – każda osoba prawna lub fizyczna w łańcuchu dostaw, inna niż producent i importer, która udostępnia ŚOI na rynku unijnym.

Z uwagi na to, że producent środków ochrony indywidualnej ma największą wiedzę na temat projektowania i procesu produkcji swoich wyrobów, to producent jest wyłącznie odpowiedzialny za przeprowadzenie odpowiednej procedury oceny zgodności.

W praktyce, poza definicją producenta podaną w Rozporządzeniu (UE) 2016/425, przyjął się jeszcze termin „producent marki”. Jest to szczególna grupa producentów, osoba fizyczna lub prawna, która wprowadza do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym wyrób zaprojektowany lub wytworzony przez producenta rzeczywistego, identyczny pod względem konstrukcyjno-technologicznym z wyrobem wprowadzanym do obrotu przez producenta rzeczywistego.

Obowiązki poszczególnych podmiotów gospodarczych są opisane w Rozdziale II rozporządzenia (artykuły 8 – 11). W artykule 12 rozporządzenia zwrócono uwagę na szczególne przypadki, w których obowiązki producenta mają zastosowanie do importera i dystrybutora.

Producent ponosi ostateczną odpowiedzialność za zgodność środków ochrony indywidualnej
z przepisami rozporządzenia bez względu na to, czy wytworzył te ŚOI samodzielnie, czy też zlecił ich zaprojektowanie i wytworzenie innemu podmiotowi, gdyż sam producent wprowadza wyrób do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym.

Producent może wyznaczyć upoważnionego przedstawiciela w Unii Europejskiej, bez względu na to, czy producent ten posiada siedzibę w UE, czy poza nią. Upoważniony przedstawiciel działa
w imieniu producenta podczas wykonywania określonych zadań wymaganych w przepisach rozporządzenia. Oddelegowanie przez producenta określonych zadań upoważnionemu przedstawicielowi powinno być udokumentowane i wskazywać na rodzaj i zakres zadań przedstawiciela. Działania te powinny mieć jednak charakter administracyjny. Z tego względu w rozporządzeniu, w art. 9 znalazł się zapis wskazujący, że w zakres pełnomocnictwa upoważnionego przedstawiciela nie wchodzą obowiązki producenta związane z zaprojektowaniem i wytworzeniem ŚOI zgodnie z mającymi zastosowanie zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa, jak również obowiązek sporządzenia dokumentacji technicznej ŚOI.

 
0
0
0
1
7
4
6
2