Autor: dr Anna Skład – Zakład Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, CIOP-PIB
Źródło: Materiały informacyjne CIOP-PIB.  Jak poprawić bezpieczeństwo i higienę pracy platformowej? Poradnik dla przedstawicieli platform internetowych, Warszawa 2021 r. 

 
 
0
0
0
1
9
6
8
3

CZĘŚCIOWE PODPORZĄDKOWANIE USŁUGODAWCÓW USŁUGOBIORCOM


PROBLEM

 

W pracy platformowej rola usługobiorcy nie sprowadza się do roli klienta, ponieważ charakter relacji pomiędzy nim z usługodawcą jest pod pewnymi względami podobny również do relacji, która zachodzi pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Właściwe pracodawcom uprawnienia usługobiorców w relacji z usługodawcami są różne w zależności od rodzaju platformy i mogą obejmować: określenie terminu realizacji usługi i sposobu jej wykonania (niekiedy z podaniem niekompletnych informacji na temat wymagań usługobiorcy), udostępnianie usługodawcy materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania usługi, nadzór nad procesem wykonywania usługi oraz możliwość ocenienia usługodawcy po zakończeniu współpracy. Usługodawcy są przez to do pewnego stopnia podporządkowani usługobiorcom, co może mieć negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa i higieny pracy tych pierwszych, ponieważ decyzje usługobiorców skutkują niekiedy powstawaniem nowych zagrożeń lub podwyższaniem poziomu ryzyka zawodowego związanego z istniejącymi zagrożeniami.


PROPONOWANE ŚRODKI ZARADCZE

 

Zapewnienie, że przed przyjęciem zamówienia do realizacji przez usługobiorcę otrzyma on od usługodawcy wyczerpujący opis przedmiotu zamówienia i innych wymagań usługobiorcy. Jeśli nie jest możliwa standaryzacja opisu usługi (np. prace remontowe, których zakres może być bardzo zróżnicowany) – zapewnienie usługodawcom możliwości kontaktu z usługobiorcami celem sprecyzowania zakresu pracy do wykonania oraz terminu jeszcze przed przyjęciem zamówienia.

Poinformowanie usługobiorców (np. w regulaminie korzystania z platformy), że ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo materiałów i narzędzi udostępnianych usługodawcom do wykonania usługi (patrz: "Bezpieczne stosowanie niezbędnych zasobów materialnych") oraz za negatywne konsekwencje poleceń wydawanych przez siebie usługodawcom.

W przypadku prowadzenia przez platformę systemu ocen jej użytkowników, zapewnienie, aby był on:

 ●  symetryczny – dający możliwość obustronnej oceny usługodawcy przez usługobiorcę i usługobiorcy przez usługodawcę oraz: zapewniający jednakowy dostęp do treści ocen obu stronom transakcji,

 ●  sprawiedliwy – wymuszający podanie uzasadnienia w przypadku wystawienia negatywnej oceny, tak, aby oceniana osoba mogła się dowiedzieć, w jaki sposób nie spełniła oczekiwań oraz umożliwiający odwołanie się od złej oceny lub odniesienie do negatywnych komentarzy.

 

DOBRE PRAKTYKI

 

Niektóre platformy umożliwiają usługobiorcom opatrzenie opisu przedmiotu zamówienia zdjęciem ilustrującym zakres prac do wykonania (np. pomieszczenie do remontu, urządzanie / instalacja wymagające naprawy). Dzięki temu usługodawcom łatwiej jest oceniać praco- i czasochłonność zamówienia oraz to, czy posiadają odpowiednie kompetencje (również w zakresie bezpieczeństwa), aby się podjąć realizacji zadania [1].

Na jednej z platform jeśli usługodawca uważa, że został niesprawiedliwie oceniony, może złożyć skargę do platformy. Przedstawiciel platformy kontaktuje się wówczas z usługobiorcą, aby zbadać przyczynę niskiej oceny i sprawdzić, jak można rozwiązać tę sytuację. Przedstawiciel platformy ma prawo do usunięcia niskiej oceny, jeśli uzna, że jest ona nieuzasadniona [2]